Dôverujte vede a zažite Noc výskumníkov!

Dôverujte vede a zažite Noc výskumníkov!

Neopakovateľné zážitky, vesmírne objavy, roboty, prototypy technologických noviniek, prelomové poznatky z biológie, medicíny či fyziky, ale aj zábavné úlohy, hlavolamy či najrôznejšie pokusy. Posledný septembrový piatok sa päť slovenských miest pripojí k – popularizačnému podujatiu – Európska NOC VÝSKUMNÍKOV.

Tohtoročným mottom je výzva „Dôverujme vede“, ktorým chcú organizátori divákov a najmä mladých ľudí podnietiť k aktivite a zážitkovému vzdelávaniu. Prostredníctvom pokusov a interaktívnych ukážok môžete pozorovať, že za všetkými javmi okolo nás a dejmi v prírode sú vedecké vysvetlenia a princípy. 

Medzi vybranými mestami nebudú chýbať ani Košice, ktoré sa na jeden deň ponoria do tajov vedy a návštevníkom prinesú nielen najnovšie vedecké objavy a inovácie. Ich sprievodcami budú významní zahraniční vedci, ale aj poprední slovenskí výskumníci a mladé vedecké nádeje.

V Košiciach sa budú môcť návštevníci v OC Optima Košice pozrieť do stánku „S ďalekohľadom na cestách“, kde budú mať možnosť pozorovať objekty dennej a večernej oblohy pomocou astronomických ďalekohľadov. Deti, ale aj dospelí sa môžu tešiť na množstvo sprievodného programu vo forme prednášok, astronomických filmov či prezentácií.

Všetko o vákuu sa malí výskumníci dozvedia vo vedeckom stánku „Zábava s vákuom“. Veľkým lákadlom bude určite aj trojkolka Triota, ktorá na výrobu elektrickej energie pre pohon využíva spaľovanie vodíka. Tá bola navrhnutá aj zostrojená na Strojníckej fakulte Technickej univerzity v Košiciach.

Podujatie sa koná po záštitou primátora mesta Košice Jaroslava Polačeka.

(CŠ)

Foto (ilustr.): nocvyskumnikov.sk

Odporúčame

TOP články