Kurz slovenčiny absolvovalo na košickej UPJŠ prvých 131 ukrajinských odídencov

Univerzity na východnom Slovensku pozastavili spoluprácu s inštitúciami v Rusku

  Kurz slovenského jazyka, ktorý pre ukrajinských vojnových utečencov pripravila Filozofická fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (FF UPJŠ) v Košiciach, absolvovalo prvých 131 frekventantov. Študentmi rýchlokurzu boli ľudia od 17 do 70 rokov rôzneho profesijného zamerania prevažne z východnej Ukrajiny, ktorí na Slovensku požiadali o dočasné útočisko.


      „Na ponuku zverejnenú na stránke Filozofickej fakulty UPJŠ zareagovalo v priebehu dvoch dní vyše 200 záujemcov,“ priblížila vedúca oddelenia slovenčiny ako cudzieho jazyka Centra jazykovej prípravy FF UPJŠ Lucia Tóthová. Medzi 131 ľuďmi, ktorí napokon bezplatný jazykový kurz absolvovali, boli lekári, zubári, zdravotné sestry, učitelia, ekonómovia, právnici, študenti, ale aj dôchodcovia a matky s malými deťmi.
      Podľa jazykovedkyne program lekcií konaných sa v dvojtýždenných intervaloch zodpovedal zúčastnenej cieľovej skupine. „Obsah sme sa snažili orientovať na využitie lexikálnych a gramatických zhôd medzi slovenčinou a ukrajinčinou tak, aby boli absolventi v krátkom čase schopní aktívne používať slovenčinu v základných komunikačných situáciách,“ ozrejmila Tóthová s tým, že v jednej skupine bolo najviac 20 frekventantov. Absolventi kurzu dostali okrem certifikátu o jeho ukončení aj návod, ako pokračovať v osvojovaní si slovenského jazyka ďalším samovzdelávaním.
      Atmosféru na kurzoch podľa Tóthovej poznačila komplikovaná situácia, v ktorej sa ukrajinskí odídenci nachádzajú. „Vyučujúce sa snažili o empatický a veľmi citlivý prístup, najväčšou satisfakciou bola pre ne aktívna spolupráca, spokojnosť a úprimná vďačnosť zo strany Ukrajiniek a Ukrajincov,“ podotkla.
      Jazykové kurzy pre ukrajinských vojnových utečencov v Košiciach s koncom výučby v akademickom roku 2021/2022 FF UPJŠ prerušila.

Zdroj: TASR

Foto (ilustr): UPJŠ

Odporúčame

TOP články