Kráľom košického športu je hokejista Juraj Slafkovský

Kráľom košického športu je hokejista Juraj Slafkovský

Absolútnym víťazom ankety Športová osobnosť Košíc (ŠOK) za rok 2022 sa stal hokejista Juraj Slafkovský. V kresle kráľa košického športu vystriedal hokejistu Erika Černáka, ktorý zvíťazil v predchádzajúcich dvoch ročníkoch. Laureátov 14. ročníka podujatia, ktorého partnerom je mesto Košice, vyhlásili minulý mesiac. 

Odchovanec Košického hokeja dosiahol v roku 2022 viacero mimoriadnych úspechov. Na Zimných olympijských hrách v Pekingu sa stal najproduktívnejším a zároveň aj najužitočnejším hráčom olympijského turnaja – siedmimi gólmi prispel k historickému zisku bronzových medailí. V tímovej produktivite triumfoval aj na následných MS vo Fínsku. Neskôr sa stal historicky prvou slovenskou jednotkou draftu do NHL, keď si ho z najvyššej pozície vybral Montreal Canadiens.

Keďže mladý hokejista v čase vyhlásenia výsledkov ankety bol zranený a plnil svoje povinnosti voči zamestnávateľovi, za ocenenie sa poďakoval v krátkom videozázname. Cenu prevzal bývalý hráč HC Košice, reprezentácie Slovenska a viacerých klubov NHL Ladislav Nagy.

„Juraj to má v Montreale nesmierne ťažké. Je pod obrovským tlakom fanúšikov a médií a priznám sa,  ja by som v tom klube nechcel hrať. Samozrejme, ako Košičan mu fandím a veľmi mu držím palce v jeho kariére. Želám mu, aby sa čím skôr uzdravil,“ povedal L. Nagy

Galavečer v hoteli DoubleTree by Hilton konferovali moderátori Radka Kovaľ Mazáková a Mercel Merčiak.

„Z galavečera ankety ŠOK sa stala ozajstná spoločenská udalosť. Anketa nám neustále pripomína, že Košice sú mestom športu, že majú výborných športovcov, úspešných slovenských reprezentantov v najrôznejších športových odvetviach, že majú talentovanú mládež a že prostredníctvom pravých športových legiend, velikánov minulosti, hráčov, pretekárov, trénerov, funkcionárov, je tu vybudovaná úžasná tradícia, na ktorú sa oplatí nadväzovať,“ povedal pre Košice v skratke M. Merčiak, ktorý bol moderátorom galavečera štvrtýkrát za sebou.

„V priebehu štrnástich rokov sme ocenili približne 250 športovcov. Je to 250 príbehov mimoriadne cenných ľudí, z ktorých už mnohí nie sú medzi nami, ale aj mladých talentov, ktoré úspešne reprezentujú nielen naše mesto, ale aj krajinu. Dalo by to už na jednu encyklopédiu osobností košického športu. Nebyť ale pomoci mesta, partnerov a prajných ľudí, zrejme by sme prípravu 14 ročníkov našej ankety len ťažko zvládli,“  konštatoval riaditeľ agentúry Progress Pomotion, ktorá anketu organizuje, Branislav Koniar.

Mikuláš Jesenský

Foto: Miroslav Vacula

LAUREÁTI ANKETY ŠOK 2022:

Absolútnym víťazom ankety sa stal hokejista Juraj Slafkovský. Cenu prevzal Ladislav Nagy.

Absolútny víťaz: Juraj Slafkovský (hokej)

Kategória TOP (v abecednom poradí): Zuzana Binar Mimovičová (plávanie), Erik Černák (hokej), Michal Dudovič (florbal), Alexandra Filipová (kickbox), Silvain Galus (nohejbal), Boris Makojev (zápasenie), Zuzana Paňková (vodný slalom), Nikola Seničová (vzpieranie), Juraj Slafkovský (hokej), Martin Straňovský (hádzaná)

Legenda: Jozef Bomba (futbal) – In Memoriam, Rudolf Forrai (vodný slalom), Sándor Prokopp (športová streľba) – In Memoriam, Juraj Skála (plávanie)

Nádej: Adrián Eliáš (vodné lyžovanie), Natália Tomajková (basketbal), Christián Tamáš (kickbox)

Masters: Erika Mrázová (plávanie)

Športový kolektív: Bedmintonový klub Lokomotíva Košice

Hendikepovaný športovec: Eva Jurková (stolný tenis)

Prehľad absolútnych víťazov ankety ŠOK

2009 – Dana Velďáková (atletika)

2010 – Peter Bartoš (hokej)

2011 – Lucia Kupčíková (basketbal)

2012 – Igor Kočiš (kulturistika)

2013 – Richard Štochl (hádzaná)

2014 – Alexander Vaško ml. (vodné lyžovanie)

2015 – Anna Karolína Schmiedlová (tenis)

2016 – Zuzana Žirková (basketbal)

2017 – Zuzana Jusková (plávanie)

2018 – Ladislav Nagy (hokej)

2019 – Tibor Sahajda (atletika)

2020 – Erik Černák (hokej)

Odporúčame

TOP články