Košické univerzity sú pripravené pomôcť ukrajinským študentom

Košické univerzity sú pripravené pomôcť ukrajinským študentom

 Košické univerzity sú pripravené pomôcť ukrajinským študentom. Technická univerzita v Košiciach (TUKE), Univerzita Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach a Univerzita veterinárskeho lekárstva (UVLF) v Košiciach zároveň odsudzujú vojenský útok na Ukrajinu.

      Na UPJŠ momentálne študuje 337 ukrajinských študentiek a študentov. Ich, ako aj všetkých akademikov na Ukrajine ubezpečuje, že im budú nápomocní. Vedenie univerzity aj jednotlivé fakulty aktuálne diskutujú o konkrétnych formách pomoci. „UPJŠ vytvára pohostinné prostredie pre všetkých svojich študentov a budeme podporovať všetky formy vedúce k vzájomnej súdržnosti, a to bez rozdielu národnosti či štátnej príslušnosti,“ povedal hovorca univerzity Tomáš Zavatčan.
      UVLF má 32 ukrajinských študentov, jeden z nich je doktorand. Hovorkyňa univerzity Zuzana Bobriková pripomenula, že tu študuje aj sedem študentov z Ruskej federácie, ktorí takisto môžu byť dotknutí konfliktom. V študentských domovoch je aktuálne osem študentov z Ukrajiny a niekoľko ďalších, ktorí žijú v západnej časti Ukrajiny, je už na hraniciach. Ako pre TASR vysvetlila, snažia sa dostať na Slovensko, pretože od pondelka (28. 2.) sa v UVLF začína s úplnou prezenčnou výučbou. „Máme však aj informácie o študentoch z Charkova či Kyjeva, ktorí majú kvôli opatreniam prijatým na ukrajinskej strane nateraz problém dostať sa na Slovensko,“ povedala.
      UVLF podľa jej slov v najbližších dňoch príjme opatrenia, aby pomohla ukrajinským, ale aj ruským študentom, ktorí sa do zložitej situácie dostali vplyvom konfliktu. Univerzita napríklad umožní študentom aj naďalej využívať online formu výučby. Ďalšou možnosťou je prerušiť štúdium na nevyhnutnú dobu s tým, že týmto študentom nebude vyrubený poplatok za vzniknutú nadštandardnú dĺžku štúdia. „Ak sa študentom podarí prísť na Slovensko, univerzita im umožní náhradu chýbajúcich cvičení nad rámec študijného poriadku. V prípade hmotnej núdze vie poskytnúť študentom a vedeckým pracovníkom ubytovanie zdarma, respektíve priznať štipendium z vlastných zdrojov na pokrytie nevyhnutých nákladov na živobytie,“ doplnila.
      Ako povedal kancelár TUKE Pavol Kaleja, na tejto univerzite študuje 1850 študentov z Ukrajiny, čo je najviac zo všetkých slovenských vysokých škôl. TUKE rovnako deklarovala, že je pripravená im pomôcť.

Zdroj: TASR

Foto (ilustr.): UVLF

Odporúčame

TOP články