Od 27. februára sa mení cestovný poriadok v železničnej doprave

Vlakové spojenie Košíc s Budapešťou sa zlepší

 Od nedele (27. 2.) sa mení cestovný poriadok v železničnej doprave. Upozornil na to hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) Tomáš Kováč v súvislosti s pravidelnej prvou zmenou cestovného poriadku 2021/2022. Zmeny sa udejú v rámci diaľkových vnútroštátnych a medzištátnych, ako aj regionálnych a prímestských vlakov.


      Plánované obnovenie vedenia všetkých InterCity (IC) vlakov od prvej zmeny cestovného poriadku 2021/2022, teda od 27. februára, nebude realizované z dôvodu nepriaznivej pandemickej situácie. Jeho termín však ZSSK plánuje včas ohlásiť. Vlaky IC 44 a IC 45 budú aj naďalej vedené na plnej trase Košice – Bratislava – Viedeň a späť v zmysle platného grafikonu verejnej dopravy.
      Z pohľadu vnútroštátnej dopravy bude 5./6. apríla nočný vlak R 614 z Humenného cez Košice do Bratislavy mimoriadne vedený ako vlak R 11614 v skoršej časovej polohe z dôvodu výluky v železničnej stanici (ŽST) Poprad (6. apríla od 0.00 h do 3.00 h). Radenie vlaku R 11614 bude totožné s vlakom R 614 vrátane autovozňa na trase Humenné – Bratislava. Z dôvodu skoršieho odchodu vlaku bude nakládka na autovozeň v ŽST Humenné v čase od 19.40 h – 19.50 h. Vlak R 615 v opačnom smere z Bratislavy cez Košice do Humenného bude vedený bez zmeny.

Menia sa aj časové polohy niektorých vlakov s pokračujúcimi výlukovými prácami na Považí z dôvodu rozsiahlej rekonštrukcie infraštruktúry. Týka sa to viacerých vlakov v úseku Púchov – Považská Bystrica, ale aj regionálneho expresu, ktorý má odchádzať z Chynorian o 7.15 h a do Topoľčian má doraziť o 7.26 h. Časové polohy sa upravujú o minútu či dve.
      K viacerým zmenám dôjde aj v prímestskej doprave. V regionálnej železničnej doprave nastanú zmeny napríklad na úseku Zvolen – Banská Bystrica a opačne z dôvodu vylepšenia dochádzky do zamestnania a škôl. Osobný vlak, ktorý štartuje zo Zvolena o 4.35 h a do Banskej Bystrice má príchod o 5.13 h, pôjde denne. Rovnako tak aj osobný vlak, ktorý vyráža z Banskej Bystrice o 4.48 h a do Zvolena má prísť o 5.21 h. Bude zavedený tiež nový osobný vlak s odchodom z Banskej Bystrice o 6.46 h a príchodom do Zvolena o 7.20 h, ktorý pôjde v pracovné dni.
      Posunutú trasu do skoršej polohy bude mať napríklad regionálny expres Komárno – Bratislava v úseku Komárno – Dunajská Streda, ale aj osobný vlak medzi Bratislavou a Komárnom, a to v úseku Dunajská Streda – Komárno. V regionálnej železničnej doprave nastanú zmeny tiež na úseku Kúty – Brodské z dôvodu vytvorenia prestupov na vlaky EuroCity (EC) v Kútoch do Břeclavi.
      Pre rozsiahle výlukové práce v rámci modernizácie uzla Žilina dôjde na základe požiadavky správcu infraštruktúry, teda Železníc Slovenskej republiky (ŽSR), k zmenám na linke Žilina – Liptovský Mikuláš – Štrba. Zrušený bude napríklad osobný vlak s odchodom zo Žiliny o 9.25 h a príchodom do Vrútok o 9.50 h. Osobný vlak štartujúci z Vrútok o 9.50 h smerujúci do Žiliny, kam má doraziť o 10.18 h, zasa bude premávať denne.
      Z dôvodu optimalizácie ponuky bude premávať osobný vlak z Čadce o 5.44 h smerom na Zwardoň v Poľsku, kam má príchod o 6.23 h, častejšie na úseku Čadca – Skalité. Po novom bude v celom úseku vedený denne, kým doposiaľ išiel v sobotu, nedeľu a vo sviatok. Optimalizácia ponuky je zároveň dôvodom pre zrušenie slabo vyťaženého osobného vlaku v úseku Martin 20.06 h – Vrútky 20.14 h.

Zdroj: TASR

Foto: ZSSK

Odporúčame

TOP články