Košice pripravujú Veselú Veľkú noc 2021

Košice pripravujú Veselú Veľkú noc 2021

Epidemická situácia na Slovensku je naďalej nepriaznivá, čo sa odzrkadlí aj v tohtoročných oslavách sviatkov jari. Veľká noc 2021 bude napriek tomu plná hudby, tanca, zvykoslovia a pútavého rozprávania.

Žiaľ, ani tohtoročné najväčšie kresťanské sviatky nebudú ako kedysi. Do online priestoru sa presunuli bohoslužby, ale aj kultúrny program mesta Košice. Ten sa síce bude musieť zaobísť bez nenahraditeľnej diváckej kulisy, zároveň však bude mať k dispozícii široké možnosti moderných technológií a televízneho vysielania. Ambíciou pripravovaného programu Veselá Veľká noc 2021 je osloviť čo najširšie divácke publikum bez rozdielu veku či vierovyznania. Bude pripomienkou najvýznamnejších kresťanských udalostí, ale aj oslavou sviatkov jari a nového života.

Veselú Veľkú noc prinesie telKE na Zelený štvrtok

V programe Veselá Veľká noc 2021 vystúpia speváčka Veronika Rabada, Tanečné štúdio Adriany Vrbovej, divadlo Haliganda a Štefan Novotný, rektor Kňazského seminára sv. Karola Boromejského v Košiciach. Sedemdesiatminútový program bude situovaný do exteriéru Kulturparku a ponúkne scénografické prvky pripomínajúce tradície, na ktoré by sme nemali zabudnúť. Diváci budú môcť tiež obdivovať nadrozmerné veľkonočné košíky z dielne Správy mestskej zelene v Košiciach. Program si môžete pozrieť v premiére na Zelený štvrtok o 17.00 hod. v telKE v ponuke televízneho vysielania v sieti ANTIK alebo na Facebooku.

Veľkonočné bohoslužby budú online

Pandémia koronavírusu postavila pred výzvu aj veriacich, ktorí svoje duchovné potreby napĺňali pravidelnými návštevami chrámov. V snahe minimalizovať šírenie ochorenia Covid-19 a zaistiť bezpečnosť veriacich vláda SR pristúpila k zatvoreniu kostolov. Osobnú účasť na obradoch tak dočasne nahradili elektronické médiá.

E-kostol v Košiciach

Mesto Košice sa v spolupráci so spoločnosťou Antik Telecom s.r.o. a Ekumenickým spoločenstvom cirkví a náboženských spoločností na území mesta Košice rozhodlo priniesť do košických domácností bohoslužby z rôznych chrámov. Vďaka platforme e-kostol si budú môcť veriaci viacerých vierovyznaní vybrať z bohatej ponuky farností preferovaný kostol a online sledovať nielen vybranú liturgiu. Prostredníctvom kamier bude spoločnosť Antik Telecom s.r.o. vo svojej sieti prinášať 24-hodinový stream z tých chrámov, ktoré o to prejavili záujem a kde je to technicky možné. Projekt by mal naplno odštartovať na Kvetnú nedeľu. Podrobnosti nájdu veriaci na komunikačných kanáloch mesta Košice, Ekumenického spoločenstva cirkví a náboženských spoločností na území mesta Košice a spoločnosti Antik Telecom s.r.o.

Autor: JOP

Odporúčame

TOP články