Knižnica pre mládež vyhlásila víťazov literárnej súťaže Via Litera

Knižnica pre mládež vyhlásila víťazov literárnej súťaže Via Litera

Knižnica pre mládež mesta Košice (KMMK) oznámila výsledky prvého ročníka literárnej súťaže Via Litera. Určená bola pre študentov košických stredných škôl a druhého stupňa osemročných gymnázií.


      Súťaž o cenu Petra Raševa vyhlásila knižnica spolu s košickým Rotary Klubom začiatkom septembra. Téma úvodného ročníka znela „KULTeen, kultúra a umenie v živote mladého človeka“. Porota práce vyhodnotila a udelila jedno prvé miesto za poéziu a tri miesta za prózu.
      V oblasti poézie získala prvé miesto Terka Pažinová z Gymnázia Poštová. V próze bol najlepším Heidi Hritz z Gymnázia Tomáša Akvinského, na druhom mieste Michal David z Gymnázia sv. Edity Steinovej a na treťom spolu Soňa Ristvejová zo Súkromnej školy umeleckého priemyslu filmová a Sophia Horňáková z Gymnázia Alejová. „Išlo o úplne novú súťaž v poézii aj próze venovanú študentom stredných škôl. Práve im mala poskytnúť akýsi priestor na odovzdanie pohľadu mladých na aktuálne kultúrne dianie v našom meste. Aby súťaž získala svoju vážnosť, venovali sme ju považovanej košickej osobnosti, hercovi a režisérovi Petrovi Raševovi, známemu tiež z novembrového diania roku 1989 a fungovania hnutia Verejnosť proti násiliu, ktorý bol zároveň zakladajúcim členom Rotary Klubu Košice,“ uviedla riaditeľka knižnice Kamila Prextová.
      Vyhlásenie výsledkov prebiehalo vo štvrtok 9. decembra online. V porote bola aj herečka, dramaturgička, režisérka a manželka zosnulého Petra Raševa Ľuba Blaškovičová.

Zdroj: TASR

Foto: Knižnica pre mládež mesta Košice

Odporúčame

TOP články