Knižnica má prázdninový program a dobré čítanie pre všetkých

Deň detí s Knižnicou pre mládež mesta Košice

Knižnica pre mládež mesta Košice do ponuky aktivít leta 2022 zaradila autorské čítania pre dospelých a deťom vo svojich pobočkách pripraví zábavné aktivity spojené s projektom Prečítaného leta.

Výpožičné služby knižnice môže verejnosť vďaka pobočke LitPark, ktorá je otvorená v sobotu aj v nedeľu využívať až sedem dní v týždni. Novinkou leta sú knižné stojany s voľným čítaním, ktoré knižnica umiestnila v areáloch Kúpaliska Červená hviezda a Kúpaliska Mestská plaváreň – Rumanova a tiež v priestoroch košického letiska. Knihu si ktokoľvek môže vziať pod slnečník alebo niekam na cestu do rôznych kútov sveta a potom ju môže, no nemusí vrátiť.

Mesiac autorského čítania s hosťami z Islandu

Milovníci súčasnej domácej a zahraničnej literatúry si opäť prídu na svoje. Po dvojročnej pauze sa do Košíc vracia Medzinárodný festival Mesiac autorského čítania. Letný literárny projekt oslávi tento rok okrúhly desiaty ročník. Do projektu sa tento rok zapájajú mestá Brno, Ostrava, Bratislava, Košice a tiež Prešov. Hosťami sú spisovatelia z Islandu.

V Košiciach štartuje 3. júla 2022. Čítanie bude prebiehať od 18-tej hodiny čítaním domáceho autora – slovenského respektíve českého autora a od 19-tej hodiny pokračuje predstavenie tvorby zástupcu z hosťujúcej krajiny, čiže islandského autora. Okrem autorského čítania počas programu prebieha organizovaná beseda. Počas čítaní v cudzom jazyku je paralelne premietaný preklad textu.

Prečítané leto s deviatimi tematickými okruhmi

Deťom knižnica venuje hravé podujatia na témy projektu Prečítané leto. Tie budú tentokrát tri hlavné, ktoré majú ďalšie podtémy. Hlavnými budú O meste a mestečku, O tme a O pomoci a v podtémach sa knižnica zameria na fontány, paneláky a tajné uličky, sny, nočnú oblohu, baterky, putovanie, dobrý čaj a priateľov.

Program bude rozložený na deväť prázdninových týždňov venovaných spomínaným tematickým okruhom. Pripravovať ho bude knižnica v štyroch mimoškolských pobočkách a v školskej pobočke nachádzajúcej sa v ZŠ Družicová 4.

Termíny sú stanovené na pondelok, utorok, stredu a piatok vždy v čase od 9.00 do 11.00 hod. Pondelkový program bude prebiehať v pobočke v OC Merkúr na Němcovej 28 a v Nezábudke na Poľovníckej 8, utorkový v pobočke v ZŠ Družicová 4, stredu má vyhradenú pobočka Humenská 9 a piatok LitPark na Kukučínovej 2 v Košiciach.

Letné stretnutia s poéziou

Ani počas prázdnin nebudú chýbať poetické večery projektu Poetry Jamu, ktoré knižnica pripravuje pravidelne raz v mesiaci už takmer rok. Ich cieľom je cez prezentáciu tvorby lokálnych autorov pritiahnuť pozornosť na tento literárny žáner.

Poéziu si môžu návštevníci areálu Kasárne/Kulturpark vypočuť 21. júla 2022 a 30. augusta 2022 so začiatkom o 18.30 hod. v rámci prebiehajúceho projektu Leto v parku. Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

(LS)

Foto: KMMK

Odporúčame

TOP články