KLZISKO SA VRACIA DO MESTSKÉHO PARKU

KLZISKO SA VRACIA DO MESTSKÉHO PARKU

Nie je darček ako darček. Po desaťročiach na kultovom mieste opäť vzniká raj korčuliarov.
Umelú ľadovú plochu aj so zázemím by mali Košičanom odovzdať v polovici tohto mesiaca.
Pravda, ak to pandemická situácia dovolí.


Trochu histórie


Starí Košičania sa na to určite pamätajú. V bývalom Parku generála Petrova, pri starej krytej plavárni, sa antukové hádzanárske ihrisko v zime menilo na raj korčuliarov. Keď prituhlo, správca natiahol hadicu, napustil medzi mantinely vodu a potom už len vyberal vstupné. Klzisko v parku bolo kultovým miestom. Stretávali sa na ňom rodiny z celého mesta, mládež pri korčuľovaní v kruhu nesmelo nadväzovala známosti, deti sa tam učili korčuľovať, na legendárnom klzisku sa odohrávali neľútostné hokejové bitky medzi ulicami a mestskými štvrťami i veselé karnevaly, uzimení korčuliari si ohrievali skrehnuté prsty na šálkach horúceho čaju z bandasky…
Nebolo to ale prvé klzisko v Mestskom parku. V rokoch 1907 sa začala z iniciatívy nadšencov výstavba secesného korčuliarskeho a tenisového pavilónu. Stavba bola dokončená na jeseň 1909. V pavilóne sa nachádzali prezliekarne pre pánov aj pre dámy, spoločenská miestnosť a miestnosť na občerstvenie. Pavilón bol zároveň aj miestom organizovania výstav, koncertov a iných spoločenských podujatí. Severne od pavilónu zriadili nové klzisko, v lete na jeho mieste vytvorili tenisové kurty, takže jeho využitie bolo celoročné. Spočiatku ho spravoval Košický korčuliarsky a tenisový spolok, v roku 1911 prešla správa aj na Mestský okrášľovací spolok. Po prestavbe sídli v areáli Parkhotel Villa Sandy.

Hokejový zápas v Mestskom parku. V pozadí Korčuliarsky pavilón. Snímka z roku 1922. Zdroj: Archív mesta Košice



Multifunkčný priestor

Nové klzisko postavili približne na rovnakom mieste, ktoré využívali Košičania na korčuľovanie pred desaťročiami. Zanedbaná a málo využívaná betónová plocha vznikla v Mestskom parku v rámci projektu Európske hlavné mesto kultúry v roku 2013. Ľadová plocha s rozmermi 40 x 20 metrov je vybavená chladiacim zariadením, vďaka ktorému bude klzisko v zimných mesiacoch v prevádzke nezávisle na vonkajšej teplote. Budúci správca bude mať k dispozícii rolbu na udržiavanie kvality ľadu. Plocha je tepelne izolovaná, aby chladenie nepoškodilo koreňové systémy stromov v okolí. Plocha bude využitá celoročne. Multifunkčný priestor bude v lete slúžiť ako streetballové ihrisko i na kultúrne a spoločenské podujatia, vrátane premietania filmov. Košičania teda získajú ďalšie atraktívne prostredie na šport i oddych uprostred zelene.
Mesto investovalo do výstavby a infraštruktúry v rámci rozpočtu, ktorý schválili poslanci mestského zastupiteľstva, viac ako 630 -tisíc eur.

Sto rokov košického hokeja

Otvorenie klziska v Mestskom parku zapadá do osláv storočnice košického hokeja, ktoré si mesto pripomína v spolupráci s HC Košice. Hokejový klub v tejto sezóne oslavuje aj 60. výročie vzniku. Prvý oficiálny hokejový zápas sa odohral v nedeľu 18. januára 1921 v Sokolskom sade, ako sa v tom čase
nazýval Mestský park, medzi tímami Čs. Š. K. Košice a KAC Košice. Pravda, družstvá súperili v bandy hokeji, ktorý bol predchodcom kanadského ľadového hokeja ako ho poznáme dnes.
V bandy hokeji neboli mantinely, ale čiary vyznačené na ľade, hralo sa podobne ako vo futbale na auty a rohy. Na ľade boli 7-členné družstvá a zápas sa hral na dva polčasy, ktoré zvyčajne trvali 30 minút.
Podstatný rozdiel bol v hokejových bránkach – boli až trikrát väčšie (cca 3x2m) ako v kanadskom hokeji. Nehralo sa s pukom, ale s koženou loptičkou a krátkymi, dole zahnutými palicami.

Ako vidno na fotografii z roku 1925, korčuľovanie sa stalo začiatkom minulého storočia mimoriadne populárnym športom. Zdroj: wikimedia

HC Košice pri príležitosti osláv oboch významných výročí pripravil bohatý zápasový program zahŕňajúci rôzne historické materiály a prezentácie počas zápasov a ďalšie podujatia. Vzhľadom na okolnosti a výrazne až úplne obmedzenú kapacitu boli tieto aktivity odložené.

Kluboví partneri a zanietenci však pracujú na vývoji webového portálu, ktorý bude obsahovať informácie o jednotlivých historických sezónach a hráčoch. Hlavným cieľom tohto projektu je digitalizácia a sprehľadnenie historických materiálov vrátane foto a video archívov. V predvianočnej ponuke fanúšikovských predmetov HC Košice predstavil unikátny dres venovaný histórii. Ten okrem všetkých historicky používaných logotypov obsahuje aj mená hráčov, trénerov a významných funkcionárov.
Počas sezóny 2021-22 boli naplánované uvedenia troch hráčskych osobností do Siene slávy košického hokeja. František Kolláth bol do Siene slávy uvedený 15. 11. Ďalší dvaja laureáti na svoj deň ešte čakajú.


(MJ)

Foto (titulné): Mesto Košice/ Miroslav Vacula

Odporúčame

TOP články