Každý zachránený život sa počíta

Každý zachránený život sa počíta

V marci sme im tlieskali na balkónoch, dnes ich viac poteší náš zodpovedný prístup. Zhoršujúca sa situácia v košických nemocniciach a s tým spojený neúnosný tlak na už beztak vyčerpaných zdravotníkov sú čoraz viac znepokojujúce. Vedenie košického magistrátu preto spoločne so starostami mestských častí zorganizovalo štvordňové celomestské testovanie.
„Túto myšlienku sme rozoberali nielen s najvyššími štátnymi predstaviteľmi, ale aj s vedením Univerzitnej nemocnice L. Pasteura, vedením košického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva či členmi Ústredného krízového štábu vrátane pána profesora Pavla Jarčušku. Od všetkých odborníkov sme dostali pozitívne reakcie a potvrdili nám zmysluplnosť testovania. Pri neustále sa zhoršujúcej epidemiologickej situácii vieme takto podchytiť stovky infikovaných Košičanov, čiastočne ním dokážeme znížiť tlak na obsadenie ďalších lôžok a využitie umelej pľúcnej ventilácie v košických nemocniciach a zachrániť tak životy mnohých ľudí,“ skonštatoval primátor mesta Jaroslav Polaček.
Vďaka pomoci mesta sa testovalo aj v okolitých obciach. Celomestské testovania boli určené najmä pre ľudí s vyššou mobilitou, zamestnancov prvej línie a kritickej infraštruktúry. Vítaní boli aj všetci tí, ktorí nemohli vykonávať svoju prácu z domu alebo ľudia starajúci sa o svojich blízkych. Otestovať sa však mohol prísť ktokoľvek, kto mal o to záujem. Cieľom bolo podchytiť čo najviac pozitívnych ľudí nielen v meste, ale aj v blízkom okolí. Do druhého víkendového testovania sa tak k mestu Košice pripojili aj Medzev a sedem obcí okresu Košice-okolie Belža, Budimír, Paňovce, Rešica, Slánska Huta, Veľká Ida a Ždaňa. Mesto zabezpečilo testy a prispelo k vybaveniu odberných miest.

Dve kolá celomestského testovania v Košiciach odhalili takmer 1 500 pozitívnych. Epidemiologická situácia na Slovensku sa začala koncom roka dramaticky zhoršovať. Záujem verejnosti o testovanie s príchodom vianočných sviatkov a silvestrovských osláv stúpal, no možnosti testovania, paradoxne, klesali. Keďže štátom zriadené „MOMky“ neboli počas Vianoc v prevádzke, vedenie mesta Košice podniklo kroky na zriadenie vlastného odberného miesta v priestoroch magistrátu. Druhý a tretí novoročný víkend sa už v Košiciach niesli v znamení masívneho testovania, vyše 100 odberných tímov testovalo na viac ako 60 odberných miestach. Pomocnú ruku podali aj námestníci primátora mesta Košice Marcel Gibóda a Lucia Gurbáľová, ktorí sa aktívne zhostili administratívnej činnosti. V pondelok 18. januára sa mesto Košice zapojilo do takzvaného skríningu, teda testovania na celom území Slovenska.

 1. kolo celomestského testovania – 11. januára 2021
  Počet odobratých vzoriek:
  56 521
  Počet pozitívnych testov: 997
  Miera pozitivity: 1,76 %
 2. kolo celomestského testovania – 18. januára 2021
  Počet odobratých vzoriek:
  30 605
  Počet pozitívnych testov: 552
  Miera pozitivity: 1,80 %

Po druhom kole testovania sa nápor na nemocnice znížil o polovicu.

Odporúčame

TOP články