Festival Zlatý žobrák pozná víťazov

Festival Zlatý žobrák pozná víťazov

V sobotu sa udelením cien skončil v Košiciach 29. medzinárodný festival lokálnych televízií Zlatý žobrák 2023 jeden z najstarších festivalov na Slovensku.

Nosnou časťou festivalu bola súťaž filmov prostredníctvom internetovej platformy FilmFreeway.com.

Podľa organizárov to bol od roku 2009, kedy sa festival otvoril nielen lokálnym autorom ale všetkým filmárom, najkvalitnejší ročník v histórii.

77 filmov z celého sveta reprezentovalo vyše 50 krajín z celého sveta. Najviac filmov bolo zaregistrovaných z USA, zo Spojeného kráľovstva a Francúzska. Boli medzi nimi najrôznejšie kategórii od hraných filmov až po animované filmy.

Do finale postúpila tridsiatka filmov o ktorých rozhodovala porota zložená zo slovenských filmárov na čele s Marcelom Mariščákom. Porota bola v kontakte s dlhoročným predsedom medzinárodnej poroty Rogerom Worrodom zo Švajčiarska a koordinovali si navzájom výsledky.

Porotcovia dospeli k rozhodnutiu, že hlavnú cenu Zlatého žobráka získava hraný film Campsy Fells režiséra Lucu McCormicka z Veľkej Británie.

Film hovorí o stretnutí Dylana so svojím otcom Petrom, aby na kopcoch Campsie Fells rozprášili popol svojho starého otca.

“Je to odzbrojujúci výlet za zmierením naprieč troma generáciami. Výborne napísané, bezprostredné dialógy medzi otcom a synom a tomu podriadený výkon dvojice hlavných predstaviteľov. Vďaka uvedenému výnimočne autentické a presvedčivé “ hodnotí porota.

Cenu za najlepší krátky film získal indický film režiséra Sooraja Gunjala Identita

Je to príbeh slobodnej matky , ktorá si v snahe prežiť zmení identitu, aby našla prácu ako pomocníčka v domácnosti.

Dokonalá psychologická (drobno)kresba na minimálnom priestore. Príbeh osamelej matky nižšej kasty, ktorá si nájde prácu ako domáca pomocnica u mladého manželského páru, očakávajúceho narodenie prvého dieťaťa. Prvotné porozumenie medzi oboma ženami naštrbí nešťastná epizóda… nádherný, malý – veľký príbeh a úžasní herci!

Film Self, z Poľska získal cenu za najlepší študentský film. Autorom filmu je absolvent známej Lodžskej filmovej školy Konrad Kultys.

“Dospievajúca Olga odchádza z nemocnice so svojím novorodencom. Podarí sa jej vrátiť do starej známej reality, keď bude čeliť nechcenému materstvu?

Autor sa rozhodne spracovať tému s použitím nejasných kontúr a v temnejších odtieňoch… pripravme sa na nie práve najpohodlnejší zážitok. Mimoriadny výkon, v rámci kategórie „študentský film“ skoro až neuveriteľný.

Cenu za najlepší dokumentárny film získal belgický dokument Illusion of Abundance/Ilúzia hojnosti režisérov Eriky Gonzalez Ramirez a Matthieu Lietaerta

ILÚZIA HOJNOSTI nie je len filmom o tých, ktorí platia vysokú cenu za v úvodzovkách „rozvoj“, je to predovšetkým film o globalizácii ich environmentálneho odporu a o ich presvedčení prenasledovať nadnárodné korporácie, kdekoľvek sa skryjú.

V špeciálnej kategórii na tému Život s vojnou získal cenu dokument The Propaganda War for Ukraine /Popagandistická vojna proti Ukrajine.

Vojna na Ukrajine je o vojenskej a mediálnej sile . Vďaka stratégii sústredenej na ľud a premysleným výstupom prezidenta Zelenského – k čomu neodmysliteľné patrí napríklad aj olivovo zelená farba jeho trička – táto nešťastná krajina dodnes úspešne čelí obrovskej propagandistickej mašinérii zo strany Ruska. Zároveň je ruská agresívna vojna na Ukrajine aj prvou vojnou, ktorá sa vedie súčasne aj na sociálnych sieťach. V úvodzovkách „bojovníci“ z prvej línie, influenceri, trollie farmy, zľahčovanie a následné ospravedlňovanie agresie…

Ocenené boli ďalšie filmy v kategóriách najlepšia animácia, najlepšia televízna reportáž , najlepší herec, herečka, scenár, kamera.

Cenu diváka získal film Ice Cream /Zmrzlina režiséra Steva Spremo

Trpko – zábavné peripetie východoeurópskeho imigranta v Spojených štátoch. Svojrázna postavička, autentické prostredie aj herecké výkony = skvelá (i keď nie práve veselá) zábava!

Festival nie je iba o filmoch. Pravidelné panelové diskusie a workshopy prinášajú aktuálne témy a zaujímavých panelistov. Tá posledná téma bola o ochrane demokracie a v diskusii hovorili Grigoril Mesežnikov, Soňa Szomolányi a premiérovo na festivale Michal Frank . Po diskutéroch nasledovalo množstvo otázok z publika. Celý panel sa streamoval takže bol dostupný aj divákom mimo miesta konania.

Veľký úspech mali aj osobitné premietania pre marginalizované skupiny v Kecerovciach a v Ústave pre väzbu. Obe premietania sprevádzali úprimné odozvy a veľký záujem, ktorý zaväzuje organizátorov pokračovať v tejto aktivite.

Festival pracoval s minimálnym rozpočtom čo je už niekoľko ročný problém, ktorý začal počas epidémie korony.

V tomto roku nás finančne podporilo mesto Košice a mediálnym partnerom bola lokálna televízia TelKE, ktorá bohato prekrývala všetky podujatia festivalu.

V súčasnosti už organizátori naplno pracujú na príprave 30. výročia festivalu lokálnych televízií.

Zdroj: FB IFOLT

Odporúčame

TOP články