Artroskopia čeľustného kĺbu – novinka v Košiciach

Artroskopia čeľustného kĺbu – novinka v Košiciach

Artroskopia čeľustného (spánkovo-sánkového) kĺbu je moderná miniinvazívna diagnostická a terapeutická metóda. Jej princípom je zavedenie veľmi jemného optického zariadenia do vnútra spánkovo-sánkového kĺbu, čím sa operatérovi vizualizujú vnútorné štruktúry. „Následne môžeme pod kontrolou zraku prezrieť celé vnútro kĺbu a vykonať veľké množstvo diagnostických a terapeutických úkonov,“ vysvetľuje prednosta Kliniky stomatológie a maxilofaciálnej chirurgie MUDr. Peter Kizek, PhD., MHA, MPH.

Čeľustný kĺb funguje v našom tele ako každý iný. Aj tento sa hýbe vďaka svalom, podobne ako ostatné kĺby podlieha preťaženiu, degeneratívnym ochoreniam a bolesti. Rozdiel je v tom, že ide o jediný párový kĺb v ľudskom tele a je súčasťou tvárovej časti. Pacienti vnímajú ťažkosti a prípadné zákroky na čeľustnom kĺbe veľmi citlivo, keďže je súčasťou tvárovej oblasti.

Artroskopia je voči pacientovi mimoriadne šetrná

Klinika stomatológie a maxilofaciálnej chirurgie Univerzitnej nemocnice L. Pasteura získala začiatkom roka nový moderný artroskop. Je to špičkové zariadenie svojho druhu, ktoré má optickú časť s priemerom iba 1,9 mm. „To nám umožňuje pohodlný prístup aj do tak malej štruktúry ako je spánkovo-sánkový kĺb. Zákrok je veľmi šetrný  a v porovnaní s otvorenou operáciou sa pacient omnoho rýchlejšie zotavuje. Som rád, že tento výkon môžeme ponúkať našim pacientom. V súčasnosti máme najmodernejší prístroj na Slovensku. Oproti artroskopom  staršej generácie, ktoré slúžili v podstate iba pre diagnostické účely, ponúka omnoho širšie terapeutické možnosti,“ dodáva prednosta.

Viac si prečítate na unlp.sk

Odporúčame

TOP články