Arcidiecézna charita Košice otvorila ďalšie centrum podpory pre utečencov

Arcidiecézna charita Košice otvorila ďalšie centrum podpory pre utečencov

  Arcidiecézna charita Košice (ACHK) otvorila ďalšie Centrum podpory na integráciu a sociálne sprevádzanie utečencov z Ukrajiny, ktorí našli dočasný domov na Slovensku. V centre na Moyzesovej ulici 24 v Košiciach poskytujú psychosociálne poradenstvo, pomoc pri hľadaní si práce, humanitárnu pomoc, ale aj kreatívne voľnočasové aktivity.

      „V dolných priestoroch sa nachádza malý humanitárny sklad pomoci, ide napríklad o trvanlivé potraviny, hygienické potreby či šatstvo, ktoré si môžu bezplatne vyzdvihnúť. Hore máme priestory, kde sa vykonáva individuálna psychologická poradňa pre deti a dospelých. Budú sa tu vykonávať aj kreatívne workshopy zamerané na arteterapiu,“ spresnila Silvia Hrabčáková z ACHK s tým, že pripravujú aj kurzy slovenského jazyka či detský tábor.
      ACHK vytvorila v Košiciach pracovné podmienky pre ôsmich pracovníkov z Ukrajiny, ide o psychologičky, pedagogičky či kreatívne umelkyne. Zorganizovali pre nich aj dvojdňový psychosociálny tréning. „Ten poskytol základné zručnosti, ktoré aktuálne potrebujú ľudia pracujúci s vojnovými utečencami. Účastníci tréningu svoje poznatky môžu okamžite využiť v teréne,“ priblížil riaditeľ ACHK Cyril Korpesio s tým, že ďalšie vzdelávanie sa uskutočňuje online formou.


      Aktuálne ACHK realizuje činnosť centier podpory pre utečencov z Ukrajiny okrem Košíc aj v Prešove, Snine a Michalovciach. Slovenská katolícka charita avizovala, že ich prostredníctvom svojich arcidiecéznych, diecéznych a eparchiálnych charít otvorí celkovo 25.

Zdroj: TASR

Foto: Arcidiecézna charita Košice/Matúš Chovanec

Odporúčame

TOP články