Východoslovenská galéria mení bezplatné prvé nedele v mesiaci za stredy

Východoslovenská galéria mení bezplatné prvé nedele v mesiaci za stredy

Východoslovenská galéria (VSG) nahrádza doterajšie bezplatné prvé nedele v mesiaci za stredy. Na zmenu nadväzujú aj špeciálne otváracie hodiny zohľadňujúce pracujúcich návštevníkov. Galéria tak bude vždy počas prvej stredy v mesiaci otvorená od 11.00 do 19.00 h. Prvý bezplatný vstup vo VSG budú môcť návštevníci využiť nachádzajúcu stredu (1. 2.).


        „Jedným z cieľov tohto kroku je privítať v inštitúciách viac študentov, študentiek a školopovinných detí v rámci výučby a vzdelávania,“ uviedla VSG. Toto kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja (KSK) sa inšpirovalo nariadením Ministerstva kultúry SR, ktoré zmenu zaviedlo pre svoje kultúrne inštitúcie od októbra minulého roka. „Zmenu iniciovali samotné múzeá a galérie v zriaďovateľskej pozícii rezortu kultúry, ktoré považujú pracovný deň za vhodnejší,“ vysvetlil hovorca KSK Michal Hudák.
        Milovníci umenia môžu navštíviť VSG v Košiciach na dvoch miestach, a to v sídle galérie na Hlavnej 27, ako aj vo výstavných priestoroch na Alžbetinej ulici 22.

 Jednou z aktuálnych výstav je napríklad „Winds of Košice“ Dátová maľba je site-specific dielo, ktoré na digitálnom plátne premieňa neviditeľné vzorce vetra v Košiciach a okolí na sériu poetických dátových malieb. Použitím jednoročného súboru údajov zozbieraných z Košíc, Refik Anadol používa vlastný softvér na čítanie, analýzu a vizualizáciu rýchlosti, smeru a nárazov vetra spolu s časom a teplotou v 20-sekundových intervaloch počas celého roka.

Zdroj: TASR, VSG

Foto: VSG

Odporúčame

TOP články