Farebné leto v Košiciach: Ulice skrášlia desaťtisíce rastlín z vlastnej produkcie

ZDROJ: Mesto Košice

Košice rozkvitajú: Leto v meste spríjemní 65-tisíc farebných letničiek

Košické ulice, námestia a verejné priestory budú aj počas tohto leta plné farieb. Do mestských záhonov a mobilných kvetinových nádob pribudne približne 65 000 letničiek a balkónových rastlín, ktoré počas jari vypestovali záhradníci v skleníkoch Správy mestskej zelene v Košiciach (SMsZ).

Farebná sezóna sa pritom začala už na jar, keď mesto skrášlilo 92 000 jarných kvetov. Dominovali najmä cibuľoviny – tulipány, narcisy, hyacinty, krokusy či snežienky, ktoré priniesli do ulíc prvé výrazné farby. O celý proces prípravy a pestovania sa staralo 20 pracovníkov odbornej záhradníckej skupiny.

Prípravy začali už počas zimy

Za rozkvitnutými záhonmi v meste sú mesiace práce. Príprava novej sezóny sa začína už v zime tvorbou projektových návrhov, výberom farebných kombinácií, druhov rastlín a rozmiestnením výsadieb v jednotlivých lokalitách.

Po schválení návrhov nasleduje objednávanie osív a rezkov, výsev, pikírovanie a samotné dopestovanie rastlín v skleníkoch.

„Teší nás, že aj tento rok sme mohli verejným priestranstvám dopriať kvety z našej vlastnej produkcie. Každá rastlina prešla rukami našich záhradníkov – od výsevu až po výsadbu. Je to poctivá práca, ktorá sa premieta do toho, ako mesto rozkvitne a ožije farbami,“ uviedla riaditeľka Správy mestskej zelene Marta Popriková.

Kvety postupne pribúdajú v centre aj na sídliskách

Letničky a balkónové rastliny začali pracovníci SMsZ umiestňovať do ulíc už začiatkom mája. Ako prvá prišla tradične na rad Hlavná ulica, kde pribudla výsadba v záhonoch aj kvetinových nádobách.

Medzi najvýraznejšie prvky patria aj kvetinové pyramídy na Staničnom námestí, ktoré vítajú návštevníkov mesta hneď po príchode do Košíc.

Výsadba následne pokračuje v priľahlých uliciach historického centra a na sídliskách, kde budú práce dokončené počas nasledujúcich týždňov.

Novinkou je ibištek s veľkými kvetmi

Košičania a návštevníci mesta sa môžu toto leto tešiť najmä na muškáty, begónie, petúnie, aksamietnice, cínie, netykavky či dálie. Tieto druhy zabezpečia výraznú farebnosť verejných priestorov počas celej letnej sezóny.

Novinkou medzi výsadbami je tento rok ibištek bahenný, ktorý je charakteristický veľkými a nápadnými kvetmi.

Aby si záhony udržali svoj vzhľad počas celého leta, čaká ich pravidelná starostlivosť – zálievka, dopĺňanie kompostu a výmena rastlín, ktoré sa neujali.

Za posledných päť rokov vysadila Správa mestskej zelene v Košiciach približne 1,5 milióna kvetov, ktoré skrášlili verejné priestory a potešili obyvateľov aj návštevníkov mesta.

Kúsok košickej zelene si môžete odniesť aj domov

Letničky a ďalšie rastliny zo Správy mestskej zelene môžu mať obyvatelia aj doma. Zakúpiť si ich môžu v Záhradníckom centre SMsZ na Rastislavovej 79.

Otvorené je každý pracovný deň od 8:00 do 16:00 hod. a v sobotu od 8:00 do 12:00 hod.

Návštevníci tu nájdu okrem pestrofarebných letničiek aj okrasné dreviny, balkónové kvety, trvalky, cibuľoviny a ďalší doplnkový sortiment.

FOTOZDROJ: mesto Košice

Odporúčame

TOP články