Volvo postaví pri Košiciach nový závod na výrobu elektromobilov

Mesto hľadá pozemky na multifunkčnú halu

      Švédska automobilka Volvo Cars postaví pri Košiciach závod na výrobu elektromobilov za 1,2 miliardy eur. Výberom Slovenska ako lokality na svoj nový výrobný závod Volvo vytvára európsky výrobný trojuholník, ktorý zahŕňa závody v Gente (Belgicko) v západnej Európe a v Torslande (Švédsko) v severnej Európe. V piatok o tom informovalo Ministerstvo hospodárstva (MH) SR.  

Štart výstavby košického závodu je plánovaný na rok 2023, s inštaláciami zariadení a výrobných liniek v priebehu roku 2024. Sériová výroba ďalšej generácie čisto elektrických automobilov Volvo Cars je plánovaná na rok 2026.

Na výstavbu priemyselného parku Valaliky 123 miliónov eur

  Na pokračovanie prípravy strategického územia Valaliky pri Košiciach, kde má vyrásť nový závod automobilky Volvo, štát vyčlenil cez 123 miliónov eur. Druhá fáza prípravy priemyselného parku pozostáva z realizácie hrubých terénnych úprav strategického územia, prekládok sietí a odstránenia prekážok v rámci územia. Vyplýva to z materiálu Návrh na poskytnutie prostriedkov zo štátnych finančných aktív na financovanie významnej investície Strategické územie Valaliky, ktorý v piatok schválila vláda.
      Štát tak do prípravy parku vloží spolu viac ako 200 miliónov eur. Nultá fáza, na ktorú štát uvoľnil cez dva milióny eur, pozostávala z prieskumných činností, prípravy štúdií súvisiacich s posudzovaním vplyvov na životné prostredie a inými prípravnými činnosťami. Následne sa prešlo do realizácie prvej fázy prípravy strategického územia prostredníctvom novozaloženej spoločnosti Valaliky Industrial Park so stopercentnou majetkovou účasťou štátu.
      Tá na majetkovoprávne vysporiadanie územia vrátane podporných služieb a správnych poplatkov a tiež na projekčno-inžinierske činnosti dostala cez 85 miliónov eur.
      Strategické územie tvoria pozemky s rozlohou 1047,51 hektárov v katastrálnom území Valaliky, Haniska, Geča, Čaňa, Sokoľany a Trstené pri Hornáde, okres Košice-okolie a v katastrálnom území Šebastovce a Barca, okres Košice IV.

Impulz pre rozvoj

Na podpise zmluvy medzi vládou SR a spoločnosťou Volvo Cars sa zúčastnil aj primátor Košíc Jaroslav Polaček.

Rozhodnutie tejto automobilky o umiestnení závodu v blízkosti metropoly východu považuje za výbornú správu pre všetkých Košičanov a obrovskou príležitosťou na zlepšenie života v celom regióne.

„Dlho sme v tichosti pracovali na príchode prvej automobilky na východ republiky. Od čias výstavby Východoslovenských železiarní je to najvýraznejšia strategická investícia v Košiciach, ktorá zmení tvár celého regiónu. Máme radosť z toho, že tu budú vyrábať najmodernejšie elektrické autá. Volvo ako strategický investor vytvorí v Košiciach a okolí aj so svojimi subdodávateľmi zhruba 10 000 nových pracovných miest. Teší ma, že sa vďaka tomu sa budú môcť vrátiť domov k svojim rodinám stovky obyvateľov nášho mesta, ktorí v súčasnosti chodia na týždňovky do iných kútov Slovenska alebo do zahraničia.“

Príchod automobilky môže pomôcť aj k zrýchleniu vybudovania celého juhovýchodného obchvatu Košíc

Primátor spolu s partnermi a predstaviteľmi vlády SR dúfa, že táto investícia pomôže výrazne zlepšiť kvalitu života v našom meste.

„Zároveň je pre nás vďaka podpísanej dohode medzi vládou, vedením automobilky a ďalšími štátnymi orgánmi dôležitý záväzok o vyvolaných investíciách v našom meste do dopravnej infraštruktúry vrátane dôrazu na čo najskoršie vybudovanie celého juhovýchodného obchvatu mesta na rýchloceste R2 Šaca – Košické Oľšany, vzdelávania, bytovej otázky, obnoviteľných zdrojov energie či nových cyklochodníkov. Volvo je významným investorom, ktorý je známy svojim zodpovedným prístupom k životnému prostrediu, mestám, kde pôsobí a podporou rôznych verejno-prospešných aktivít. Verím, že rovnako sa zachová aj v Košiciach.“  

Príchod novej automobilky privítal aj starosta obce Valaliky Štefan Petrík (KDH). „Je to pre našu obec nový impulz pre ďalší rozvoj. Priemyselný park sme pripravili už pred 20 rokmi pre inú automobilku o to viac sa dnes tešíme na nového strategického investora. Po dohode s vládou SR sa navyše výrazne skvalitní života našich obyvateľov a zlepší verejný priestor. Je naplánovaný nový cestný obchvat, zvukoizolačná stena od železnice, či lokality pre voľnočasové aktivity.“

250 tisíc áut ročne

      Volvo Cars má ambíciu posunúť sa v polovici tohto desaťročia k úrovni 1,2 milióna predaných automobilov ročne. Štart výstavby košického závodu je plánovaný na rok 2023, s inštaláciami zariadení a výrobných liniek v priebehu roku 2024. Sériová výroba ďalšej generácie čisto elektrických automobilov Volvo Cars je plánovaná na rok 2026.
      Závod bude v súlade s ambíciou Volvo Cars mať do roku 2025 klimaticky neutrálne výrobné procesy, využívať iba klimaticky neutrálnu energiu. Bude tiež nadizajnovaný ako najlepší príklad udržateľnej a efektívnej výroby prémiových elektrických vozidiel s optimalizovanou štruktúrou a logistickými tokmi, pričom ním Volvo Cars cieli na najvyššie globálne štandardy energie a environmentálnej efektivity.
      Nový závod pri Košiciach je plánovaný na produkciu do 250.000 vozidiel ročne a očakáva sa, že vytvorí v regióne niekoľko tisíc pracovných miest. Lokalita zároveň umožňuje jeho ďalšie rozšírenie v budúcnosti. Zriadenie košického závodu znamená prvú novú produkčnú fabriku Volvo Cars v Európe za takmer 60 rokov. Závod v Torslande bol otvorený v roku 1964, zatiaľ čo závod v Gente o rok neskôr. Spoločne dokážu výrobné závody vyprodukovať 600.000 vozidiel ročne.

Zdroj: TASR, MK

Foto (ilustr.): MK

Odporúčame

TOP články