Vianočné trhy nebudú, klzisko v Mestskom parku sa otvorí v piatok

Vianočné trhy nebudú, klzisko v Mestskom parku sa otvorí v piatok

Hygienici z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva neodporúčajú aby sa tento rok na Hlavnej ulici v Košiciach konali Vianočné trhy. Atmosféru najkrajších sviatkov v roku pomôže vyčariť aspoň Klzisko, ktoré sa v Mestskom parku otvorí už v piatok.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Košiciach odobril žiadosť mestského podniku Tepelné hospodárstvo (TEHO) o prevádzkovanie mobilnej ľadovej plochy v košickom Mestskom parku. V piatok 17.decembra je o 17-tej naplánované slávnostné otvorenie. Presne o 24 hodín neskôr sa tam pri príležitosti osláv storočnice hokeja v Košiciach a v Mestskom parku uskutoční aj priateľský zápas hokejových nádejí HC Kosice a Liba Academy.

Súhlas pre športové aktivity na mobilnej ľadovej ploche je zatiaľ podľa riaditeľky košického RÚVZ Zuzany Dietzovej podmienený tým, že Prevádzkový poriadok klziska sa bude prispôsobovať aktuálnej pandemickej situácii.

„Vstup na plochu bude možný iba pre osoby v režime OP (očkovaní a po prekonaní ochorenia Covid-19), ktorý musí byť kontrolovaný určenou osobou. Maximálna kapacita korčuliarov na ľadovej ploche v súčasnej dobe môže byť len 1 osoba na 25 m2 a to bez prítomnosti divákov,“ píše vo svojom rozhodnutí.

V Mestskom parku sa môže naraz korčuľovať maximálne 33 záujemcov

Znamená to teda, že v jednom čase môže na klzisku korčuľovať maximálne 33 záujemcov. TEHO ako prevádzkovateľ klziska musí zabezpečiť minimálne dvojmetrové rozostupy osôb, ktoré tam čakajú v radoch a zároveň dohliadnuť na to, aby počet osôb aktuálne sa nachádzajúcich na ľadovej ploche neprekročil platnú kapacitu.

Náklady na vybudovanie mobilnej ľadovej plochy predstavovali 522 000 eur. Klzisko bude mať rozmery 40×20 metrov a pre verejnosť bude k dispozícii bezplatne každý deň až do marca od 9.00 do 20.30 hod. Technická prestávka by mala byť každý utorok predpoludním. Zároveň vždy po hodine prevádzky by mala byť krátka prestávka, počas ktorej by došlo k úprave ľadu rolbou. Klzisko môže byť v prevádzke dovtedy, pokiaľ maximálne vonkajšia teplota nepresiahne 10 stupňov. Snahou mesta je, aby počas školského roka bolo klzisko v predpoludňajších hodinách k dispozícii aj žiakom základných škôl počas hodín ich telesnej výchovy.

Vianočné trhy už tento rok nebudú

Obyvatelia a ani návštevníci mesta však na druhej strane nebudú môcť navštíviť Vianočné trhy. Po vzájomných konzultáciách s vedením košického RÚVZ skonštatovali regionálni hygienici, že pri súčasne platných pandemických opatreniach nevidia žiadnu možnosť, aby mesto mohlo, hoci len v obmedzenej miere, zorganizovať toto podujatie. Nič na tom nezmenilo ani dnešné rozhodnutie vlády, podľa ktorého od piatka 17. decembra bude platiť len zákaz večerného vychádzania od 20.00 do 5.00 hod. Toto rozhodnutie sa totiž nevzťahuje na hromadné podujatia, medzi ktoré patria aj Vianočné trhy.  

Nemôžu sa uskutočniť ani sprievodné kultúrne podujatia na pódiu pri súsoší Immaculata, ktoré mali Vianočné trhy sprevádzať. Rovnako tak nebude umožnený predaj ani v jednom z 10 drevených stánkov, ktoré od konca novembra dotvárajú kolorit Hlavnej ulice. Takýto režim v stánkoch sa týka aj podávania Primátorského punču, ktorý musel byť takisto zrušený. Referát kultúry magistrátu mesta Košice sa postupne kontaktuje so všetkými predajcami, kde im oznamuje toto rozhodnutie RÚVZ a ďalšie súvisiace otázky.

Otáznikom zatiaľ zostáva, v akej forme a podobe sa uskutočnia oslavy príchodu nového roka v Košiciach. Mesto má aj naďalej pripravený program aj s vystúpeniami umelcov alebo ohňovou šou. Z plánov zatiaľ definitívne vypadol len obľúbený Detský Silvester v Historickej radnici, ktorý tam nebude možné zorganizovať, keďže by sa konal vo vnútorných priestoroch.

V prípade, ak by sa uvoľnili aspoň niektoré pandemické opatrenia, chystá sa mesto v obmedzenej miere potešiť svojich obyvateľov pôvodne plánovaným programom. Definitívne rozhodnutie padne v najbližších dňoch podľa toho, aké by mali byť koncom roka platné pandemické opatrenia a nariadenia hygienikov.

Predvianočný čas spríjemní Košičanom Rozprávkovo a výzdoba v centre mesta 

Predvianočnú atmosféru si Košičania môžu spríjemniť v Mestskom parku, ktorý sa od uplynulého piatka premenil na krajinu Rozprávkovo. V rámci Košických rozprávkových Vianoc tam na nich každý deň od 16.30 do 21.00 hod. čakajú nádnerne nasvietené postavičky na motívy najznámejších slovenských rozprávok ako sú Červená čiapočka, Medovníková chalúpka a Perinbaba.

Okrem toho sa v centre mesta môžu pokochať aj vianočnou výzdobou na Hlavnej, Bielej, Františkánskej, Uršulínskej alebo Univerzitnej ulici. Čakajú na nich aj anjelici pri Spievajúcej fontáne a Michalskej kaplnke. Ešte tento týždeň by sa po oprave poškodenej svetelnej inštalácie mal opätovne rozsvietiť aj most pri Kunsthalle na Štefánikovej ulici, ktorého káble nedávno poškodili vandali. 

Vladimír Fabián

Foto: Miroslav Vacula

Odporúčame

TOP články