Verejný cintorín sa dočká opravy

Cintorín i Krematórium budú počas Dušičiek otvorené dlhšie

Mesto sa po desaťročiach rozhodlo skultúrniť vstup na najväčšie pietne miesto na Slovensku. Obnovou prejde nielen parkovisko. ale aj trhovisko a priestor pred bránou cintorína. Rekonštrukcia by mala byť hotová o rok.

Säčasné parkovisko bude rozšírené na kapacitu 74 miest, pribudne nové úsporné osvetlenie, tri nabíjacie automaty pre elektromobily a vybavené bude aj bezpečnostnými kamerami a parkovacími senzormi.

Obnovou prejde aj trhovisko pred cintorínom. Predajné stánky budú mať nový jednotný vizuál.

Plocha medzi parkoviskom a vstupom na cintorín získa vďaka výsadbe stromov a umiestneniu lavičiek charakter parku, ktorý bude plniť aj funkciu oddychovej zóny. Obnovou prejde aj námestíčko pred obradnou sieňou, na ktorom sa sústreďujú návštevníci pred obradmi poslednej rozlúčky a ktoré zároveň slúži ako vstup do Urnového hája. Prostredie má spríjemniť zelený ostrovček so stromoradím, kvetinovou výzdobou a lavičkami.

Autormi štúdie sú architekti z prešovského architektonického ateliéru STOA architekti. Navrhujú upraviť aj priestor pri centrálnom kríži, ktorý by použitím prírodných materiálov mal zvýrazniť symbol piety.

(ST)

Foto: kosice.sk

Grafika: Fb Mesto Košice

Odporúčame

TOP články