Verejné obstarávanie na dostavbu KFA pozná víťaza

Košickú futbalovú arénu pokrstili hráči FC Košice víťazstvom

Stavebná spoločnosť AVA-stav z Galanty sa spomedzi štyroch uchádzačov stala víťazom verejného obstarávania na dodávateľa stavebných prác dostavby severnej a južnej tribúny vrátane rohov tribún Košickej futbalovej arény (KFA).

Víťazná ponuka vo výške 5,86 milióna eur bez DPH je o 2,68 percenta vyššia ako bola pôvodne predpokladaná hodnota zákazky v sume 5,713 miliónov eur. Vyhlásenie výsledkov verejného obstarávania sa kvôli viacerým žiadostiam o vysvetlenie súťažných podmienok od zúčastnených uchádzačov posunulo o vyše dva mesiace. Výsledok sa stane definitívnym 23. januára, keď neúspešným uchádzačom uplynú lehoty na prípadné odvolanie. 

Kapacita sa zvýši na 12 625 divákov

Dostavba tribún pozostáva z montáže betónového skeletu tribún s podtribúnovými vstavkami, oceľovej konštrukcie strechy a krytiny. Neoddeliteľnou súčasťou dostavby sú spevnené plochy vnútornej promenády, oplotenie, brány a turnikety. Ešte v tomto polroku by malo byť vyhlásené verejné obstarávanie na koncové zariadenia slaboprúdovej infraštruktúry KFA ako sú napr. zobrazovacie LED panely, kamery a pod. Tretia časť obstarávania sa bude týkať dodania sedadiel na štadión. Dostavbou sa kapacita KFA zvýši zo súčasných 5836 na 12 625 divákov.

Pracovníci víťaznej spoločnosti z tendra na stavebnú časť dostavby KFA by po podpise zmluvy mali nastúpiť do KFA ešte počas tejto zimy. Dokončia tribúny za bránkami a po rohoch štadióna tak, aby spolu s oboma už hotovými tribúnami mohli tvoriť súvislý celok.

Pred vyhlásením obstarávania na dostavbu došlo aj k aktualizácii pôvodnej projektovej dokumentácie. Boli do nej zapracované aj niektoré úpravy vychádzajúce z doterajšej prevádzky KFA. Išlo napríklad o úpravy nájazdových rámp na plochu, či príprave nového bodu na napojenie TV prenosových vozov.

V zmysle zmluvy potrvajú stavebné práce 11 mesiacov. Samotná železobetónová konštrukcia tribún v rohoch a za bránkami musí byť hotová do 7 mesiacov a oceľová konštrukcia strechy do 9 mesiacov. Predpokladaný termín úplného dokončenia tribún KFA je na jar budúceho roka.

Gibóda verí, že už onedlho podpíše zmluvu s víťaznou spoločnosťou

Košický viceprimátor a predseda predstavenstva KFA a.s. Marcel Gibóda (nezávislý) je rád, že sa verejné obstarávanie uzavrelo. Verí, že už onedlho podpíše zmluvu s víťaznou spoločnosťou. O niečo vyššiu celkovú sumu oproti pôvodným predpokladom pripisuje najmä nárastu cien stavebných materiálov a rekordnej inflácii.

„Som rád, že tento zdĺhavý proces transparentného verejného obstarávania sa blíži k výsledku a môže sa začať s dostavbou. Rozumiem kritike verejnosti smerom k vyššej cene dostavby, no ako ukázala aj samotná otvorená súťaž, taká je situácia na trhu. Aj vzhľadom na okolnosti, ako aj požiadavky štátu, ktorý nám poskytol štátnu pomoc vo výške 4 milióny eur na dostavbu, bolo nevyhnutné, aby sme túto súťaž uskutočnili. Verím, že vyriešime aj zvyšné byrokratické prekážky a dostavbe KFA už naozaj nebude stáť nič v ceste,“ myslí si Marcel Gibóda.

S oficiálnym fungovaním KFA sa po výstavbe jej I. etapy začalo uplynulý rok vo februári. Slávnostné otvorenie arény, ktorá vlastní certifikát UEFA pre štadióny III. kategórie, sa uskutočnilo 7. mája 2022 na deň mesta Košice. Na štadióne sa v súčasnosti môžu hrať zápasy najvyššej slovenskej súťaže, pričom s výnimkou kapacity, ktorá je predmetom dostavby, už aréna spĺňa aj požiadavky pre štadión IV. kategórie UEFA. 

V KFA hrajú svoje domáce zápasy futbalisti druholigového FC Košice aj vrátane niektorých atraktívnych duelov najvyššej súťaže starších dorastencov. Okrem nich tam počas účinkovania v pohárovej Európe našiel svoj domovský stánok aj ukrajinský klub SC Dnipro-1, ktorý v KFA v prvom tohtoročnom zápase štvrtok 23. februára privíta v boji o postup do osemfinále Európskej konferenčnej ligy cyperského vicemajstra AEK Larnaca.

Aj počas dostavby sa bude môcť v KFA hrať naďalej 

Aj počas dostavby bude KFA ďalej fungovať a len s minimálnymi bezpečnostnými obmedzeniami. Zápasy FC Košice sa v nej uskutočnia aj za prítomnosti divákov na oboch doposiaľ postavených tribúnach. Po dokončení štadióna dôjde k presunu zóny pre fanúšikov FC Košice a hosťujúceho klubu. Fanúšikovské tábory tak budú mať v zmysle bezpečnostných štandardov a protipožiarnych predpisov svoj „kotol“ oproti sebe za oboma bránkami.

Snahou mesta a KFA je, aby už v nasledujúcom roku mohla KFA získať plnohodnotný certifikát UEFA IV. kategórie a metropola východu tak mohla privítať v roku 2024 aj našu seniorskú reprezentáciu v niektorom z jej medzištátnych zápasov. V roku 2025 sa s KFA počíta ako s jedným z dejísk majstrovstiev Európy hráčov do 21 rokov, ktoré bude hostiť Slovensko.

Dostavbu KFA bude možné uskutočniť iba vďaka 4-miliónovej dotácii, ktorú v decembri 2021 schválila na návrh ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu slovenská vláda. Okrem toho na dostavbu pôjdu aj finančné zdroje KFA z úveru vo výške 2,6 milióna eur, ktorý v septembri minulého roka na návrh vedenia KFA schválili poslanci košického mestského zastupiteľstva. Splácanie úveru je rozvrhnuté na roky 2024 až 2033. 

(DT)

Foto: MV

Odporúčame

TOP články