V UNLP Košice počet pacientov s ochorením COVID-19 klesol tesne pod 200

Počet pacientov s COVID-19 v UNLP Košice rastie

Počet pacientov s ochorením COVID-19 klesol v košickej Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura (UNLP) za uplynulý týždeň pod 200. Aktuálne má nemocnica 197 hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19, obsadenosť lôžok je 64 percent.

      Mierne sa zlepšila aj situácia s kriticky chorými pacientmi, na umelej pľúcnej ventilácii je napojených 11 pacientov, vysokoprietokový kyslík potrebuje menej než 25 pacientov. Informovala o tom hovorkyňa UNLP Monika Krišková.
      „Napriek znižovaniu počtu covidových pacientov je situácia v nemocnici stále mimoriadne náročná. Umožňuje mierny nádych našich zdravotníkov počas sviatočného obdobia. Je však potrebné, aby sa verejnosť správala aj počas sviatkov zodpovedne, aby sa dodržiavali protiepidemické opatrenia, pretože podľa obáv nová mutácia omikron môže opäť po sviatkoch zaplniť naše nemocničné lôžka,“ uviedol generálny riaditeľ UNLP Ján Slávik.
      Prioritu v rámci prevencie pri nástupe omikronu vidí generálny riaditeľ aj naďalej v očkovaní. „V našom vakcinačnom centre už podávame tretiu dávku vakcíny aj tým, ktorí absolvovali druhú dávku pred viac než tromi mesiacmi. Posilňovacia dávka podľa odborníkov pomáha chrániť pred COVID-19 účinnejšie. Aby sme umožnili ľuďom očkovať sa, budeme mať otvorené vakcinačné centrum aj medzi sviatkami a hneď po nich, s výnimkou 6. januára, keď je trojkráľový štátny sviatok,“ konštatoval Slávik.
      K dispozícii verejnosti budú aj mobilné odberové miesta na Ipeľskej a Rastislavovej ulici. „Otestovať sa  antigénovým testom alebo PCR testom bude môcť verejnosť dokonca aj počas štátnych sviatkov. V našej nemocnici preto zavádzame pre samoplatcov aj platené PCR testy,“ oznámil výkonný riaditeľ pre liečebno-preventívnu starostlivosť nemocnice Ľuboslav Beňa.
      Testovanie by mal využiť každý, kto sa chystá za návštevou k rodine, blízkym, známym, kto si nie je istý svojím zdravotným stavom a prejavujú sa uňho príznaky respiračného ochorenia. „Predídeme tak neželanému šíreniu nového koronavírusu. Ochránite nielen svojich blízkych, ale pomôžete aj zdravotníkom, aby sa opäť nezačali rýchlo plniť nemocnice,“ dodal Beňa.
      Od 3. januára zavedie UNLP pre samoplatcov aj PCR testy s výsledkami uvedenými v anglickom jazyku.

Zdroj: TASR

Foto: UNLP

Odporúčame

TOP články