V Múzeu Vojtecha Löfflera otvorili výstavu košického umelca Alexandra Eckerdta

V Múzeu Vojtecha Löfflera otvorili výstavu košického umelca Alexandra Eckerdta

V Múzeu Vojtecha Löfflera sa v piatok 16. septembra uskutočnila vernisáž výstavy diel košického umelca Alexandra Eckerdta – Na konci Veľkej modrej cesty, ktorá potrvá do 4. decembra 2022. Záujemcovia si tak môžu pozrieť jedinečné diela najoriginálnejšej a najvýznamnejšej osobnosti košického výtvarného umenia a kultúrneho prostredia 20. storočia.

Alexander Eckerdt patrí k najvýznamnejším predstaviteľom košického výtvarného života druhej polovice 20. storočia. Patrí k osobitým slovenským maliarom a významným osobnostiam slovenskej grafiky a kresby a jeho odkaz je pevnou súčasťou košickej výtvarnej tradície. Bol iniciátorom tvorivej skupiny s názvom Roveň, ktorá pôsobila v rokoch 1962 – 1965. Alexander Eckerdt ovládal fenomén obojručnej kresby. Taktiež bol jedným zo zakladateľov a kľúčových členov občianskeho hnutia Verejnosť proti násiliu v Košiciach.

Vernisáž otvorili primátor mesta Košice Jaroslav Polaček a starosta mestskej časti Staré Mesto Igor Petrovčik, pod ktorých záštitou sa podujatie koná, Emília Nedzelová, riaditeľka múzea Noémi Ráczová a kurátor výstavy Peter Markovič.

(CŠ)

Foto: Miro Vacula

Odporúčame

TOP články