Prípravy na Medzinárodný maratón mieru sú v plnom prúde

Prípravy na Medzinárodný maratón mieru sú v plnom prúde

99. ročník Medzinárodného maratónu mieru prinesie množstvo noviniek. Mení sa napríklad termín zapálenia maratónskeho ohňa, zmeny čakajú bežcov na trati i divákov, ktorí si budú môcť vychutnať napríklad NN Hudobný maratón. O tom všetkom informovali organizátori spoločne so zástupcami mesta na dnešnej tlačovej konferenci v Kasárňach/Kulturparku.

Ešte v pondelok 12. septembra ohlásil automatizovaný registračný systém dosiahnutie tzv. stop stavu, ktorý bol nastavený na 9 000 prihlásených bežcov vo všetkých kategóriách. Prístup do registrácie ostal už iba pre držiteľov predplatených kódov a „minimaratóncov“. Na Medzinárodný maratón mieru, ktorý sa uskutoční 2. októbra, sa do dnešného dňa registrovalo dokopy 9216 účastníkov vo všetkých kategóriách.

Štartové listiny v súčasnosti prezrádzajú, že priemerný vek bežca v maratóne je tesne nad 42 rokov. Účasť žien je stále rastúca vo všetkých disciplínach. Najstarším účastníkom v roku 2022 bude zrejme 86 ročný Jozef z Prešova.

Maratónsky program je v tomto roku plný obvyklých i značne inovovaných aktivít. Zapálenie maratónskeho ohňa, dostáva nový termín. Uskutoční sa o deň skôr ako obvykle, tentokrát už v piatok 30. septembra o 18.30 h.

Samotný program MMM sa napĺňa osvedčenými formátmi, niektoré z nich dostanú výrazne novú a rozšírenú podobu. Popri opäť rastúcom Expe MMM to bude i NN Hudobný maratón, ktorý prinesie na trať ešte viac pódií s hudbou než to bolo doteraz. Organizátori sa zamerali i na viaceré technické inovácie a zmeny tak, aby si ich otestovali pred blížiacimi sa jubileami v rokoch 2023 a 2024. V roku 2023 sa podľa oficiálneho číslovania uskutoční 100. ročník Medzinárodného maratónu mieru a v roku 2024 uplynie presne 100 rokov od jeho založenia.

Ďalšia zo zmien čaká bežcov na trati. Výrazne sa stavebne i dizajnovo zmení samotný priestor štartu a cieľa, pribudne nová warm-up zóna i viac meraných medzičasov na trati, aby diváci, novinári a samotní užívatelia mobilnej aplikácie MMM mali k dispozícii viac online dát z priebehu pretekov. Nové budú aj ocenenia pre najlepších bežcov na Medzinárodnom maratóne mieru.

(LS)

Foto: Miro Vacula

Odporúčame

TOP články