V košickej zoo sa po 22 rokoch narodilo medvieďa

V košickej zoo pribudli tri rozkošné medvieďatá

Po 22 rokoch sa v ZOO Košice narodilo medvieďa. Je to prvé jednoznačne čistokrvné mláďa poddruhu medveďov hnedých (Ursus arctos arctos). Je to ale už v poradí dvanáste narodené mláďa medveďov v košickej zoo.

Matkou sa stala cca trojročná samica Tatranka (Xena), ktorú do zoo doviezli v roku 2021 ako niekoľkomesačné mláďa za účelom rehabilitácie. Jej presný vek na dni ale nie je známy nakoľko pochádza z voľnej prírody. Otcom je o rok starší samec Filip, ktorého takisto doviezli z prírody za účelom rehabilitácie v roku 2020.

Niekoľko dní pred samotným pôrodom si samica vo vnútornej expozícii v zázemí pripravila „hniezdo“ zo slamy a sena, kde následne porodila. Spočiatku sa z tohto priestoru ani nepohla, neprijímala žiadnu potravu. Mladá samica sa o medvieďa príkladne stará. Keď je mláďa hladné, alebo má nejaké potreby, hlasno sa svojej matke ozýva. Po troch mesiacoch sa začalo viac pohybovať a momentálne skúma okolie a rôzne predmety a podnety vonkajšieho prostredia. V tomto veku už prijíma aj pevnú potravu, avšak je stále závislé na svojej matke.

V histórii košickej zoo ide o prvé mláďa odchovávané prirodzeným spôsobom. Jeho genetická hodnota je mimoriadne cenná pre európsky záchranný program, keďže rodičia sú nepríbuzní jedinci. Od roku 2020, keď do zoo prišli Máša s Filipom a následne aj ďalšie medvieďatá z prírody začína v zoo nová éra chovu medveďov hnedých.

Zdroj: ZOO Košice

Foto (ilustr.): ZOO Košice

Odporúčame

TOP články