V Košiciach vysadili 600 nových stromov

V Košiciach vysadili 600 nových stromov

Ešte na jar začala správa mestskej zelene (SMsZ) s výsadbou stromov a kríkov vo všetkých mestských častiach. Spolu tak pribudlo v Košiciach 600 nových stromov a 7000 kríkov. SMsZ plánuje vysadiť ešte ďalších 100 stromov.

Vysádzané sú rôzne druhy najmä listnatých stromov – lipy, jasene, duby či javory. Aj v mestskom prostredí majú stromy nenahraditeľnú funkciu, okrem toho, že samozrejme produkujú kyslík, v lete znižujú teplotu vo svojom okolí aj o niekoľko stupňov a zvlhčujú vzduch, v zime naopak zadržiavajú teplo a napomáhajú teplotným stratám budov. Okrem toho dokáže pás stromov v meste znížiť hlučnosť aj o 5 decibelov.

Viac ako 160 tisíc cibuliek kvetov

SMsZ okrem toho realizovala strojovú výsadbu cibuľových pásov do trávnikov, Tulipány, narcisy, krókusy a korunovky vysadili v nových lokalitách, aby doplnili existujúce plochy s cibuľovinami v trávniku.
Cibuľové pásy v trávnikoch sa stále viac rozširujú aj vo svete. Je to kvôli ich výhodám: možnosť realizovať ich aj v lokalitách, kde kvôli sieťam alebo priestorovým možnostiam nie je možná výsadba stromov, jednoduchá údržba lokalít s cibuľovými pásmi – po odkvitnutí a zatiahnutí cibuliek sa plocha pokosí a ďalej udržiava v štandardnom režime ako trávnik. Nízke sú i náklady, výhodou je aj viacročný efekt pri jednorazovom zásahu. Výsadba sa realizuje bez viditeľného zásahu do zelene.

Cecília Šimková

Foto: SMsZ

Odporúčame

TOP články