V Košiciach sa investuje do modernizácie verejného osvetlenia

V Košiciach sa investuje do modernizácie  verejného osvetlenia

Mesto Košice pokračuje v investíciách do zlepšenia kvality verejného osvetlenia. Vo viacerých lokalitách napredujú práce na výmene rozvádzačov verejného osvetlenia. Tie boli kvôli minimálnym investíciám z minulosti dlhé roky v havarijnom stave.

Celkovo sa v rámci modernizácie vymení 30 rozvádzačov v ôsmich mestských častiach Juh, Nad jazerom, Sever, Sídlisko KVP, Sídlisko Ťahanovce, Staré Mesto, Západ a Ťahanovce. Doposiaľ prešla výmenou polovica rozvádzačov a práce za takmer 351 000 eur by mali byť hotové do konca apríla.

V investíciách do skvalitnenia verejného osvetlenia bude mesto aj naďalej pokračovať. V ďalších mesiacoch plánuje vyhlásiť verejné obstarávanie na modernizáciu rozvádzačov verejného osvetlenia na Triede KVP, Triede arm. gen. L. Svobodu, Gerlachovskej či Jantárovej ulici. Výmeny rozvádzačov verejného osvetlenia sú financované z úveru na modernizáciu verejného osvetlenia, ktorý v minulom roku schválilo mestské zastupiteľstvo.

Na Aničke sa doplní LED osvetlenie

Tento týždeň sa začali aj prípravné práce pred montážou inovatívneho verejného osvetlenia v rekreačnej lokalite Anička. Na miestnej komunikácii a združenom cyklochodníku od prameňu Gajdovka okolo futbalového ihriska až za Lodenicu pribudne v najbližších týždňoch 25 kusov úsporných autonómnych LED svietidiel napájaných z batériového modulu nabíjaného solárnym panelom.

Nové svietidlá, vďaka ktorým sa zlepší bezpečnosť návštevníkov tejto obľúbenej rekreačnej lokality, budú vybavené PIR senzorom a smart funkciou Moving light. Rozpoznajú prítomnosť osôb a vzájomnou komunikáciou medzi sebou zabezpečia zvýšenú intenzitu osvetlenia u ďalších dvoch nasledujúcich svietidiel v rade, a to v závislosti od pohybu osôb v reálnom čase.

Práce súvisiace s dodávkou, osadením, montážou a uvedením do prevádzky fotovoltaických setov verejného osvetlenia v hodnote 165 267 eur by mali byť hotové na prelome apríla a mája.

Zdroj: mesto Košice

Foto: Miroslav Vacula

Odporúčame

TOP články