Silný vietor vyvrátil v Košiciach desiatky stromov

Silný vietor vyvrátil v Košiciach desiatky stromov

Správa mestskej zelene (SMsZ) v rôznych častiach mesta odstraňuje popadané stromy po veternej kalamite. Od utorkového (28. 3.) rána sú v plnej permanencii dve skupiny pilčíkov a približne 200 pracovníkov, ktorí odstraňujú škody po nočnom vyčíňaní vetra.

Do jedenástej hodiny mali v meste nahlásených celkovo 62 spadnutých stromov, resp. ich častí. Presne polovica z nich sa nachádza v mestskej časti Západ, šesť ich bolo na Juhu a päť na Severe. Riaditeľka Správy mestskej zelene Marta Popríková nevylučuje, že tieto počty ešte v nasledujúcich hodinách porastú.

Vetrom poškodené boli hlavne smreky, ktoré sú pre svoj plytký koreňový systém náchylnejšie na poškodenie vetrom, v početnosti ich nasledujú invázne dreviny, ktoré trpia vývratmi pre svoje mäkké a krehké drevo. Niekoľko ďalších stromov padlo z dôvodu predchádzajúceho poškodenia koreňov, ku ktorým došlo pri opravách, prípadne ukladaní nových sietí, taktiež z dôvodu stavebnej činnosti v blízkosti drevín.

Lokality s popadanými stromami sa v rámci svojich možností vynasnažia dať čo najskôr do poriadku. Prioritne sa snažia spriechodniť chodníky, cesty, následne budú odstraňovať samotnú drevnú hmotu.

Zdroj: SMSZ

Foto: SMSZ

Odporúčame

TOP články