Prezidentka Čaputová podporila v Košiciach projekt využitia geotermálnej energie z Ďurkova a okolitých obcí

Prezidentka Čaputová podporila v Košiciach projekt využitia geotermálnej energie z Ďurkova a okolitých obcí

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová má celý tento týždeň svoje vysunuté pracovisko v metropole východu. Úvodný deň svojho pobytu využila aj na stretnutie s vedením mesta Košice na čele s primátorom Jaroslavom Polačekom (nezávislý).

Jednou z hlavných tém ich rozhovoru bol aktuálny stav príprav projektu využitia geotermálnej energie z Ďurkova, Svinice, Bidoviec a Olšovan a okolitých obcí pre vykurovanie Košíc, ktorý by sa mal stať realitou v roku 2026. Prezidentka tomuto projektu vyslovila svoju podporu už pri svojej predchádzajúcej návšteve metropoly východu v máji minulého roka.

Prezidentka lobuje za eurofondy pre ekologické vykurovanie Košíc 

Vtedy zdôraznila, že sa za svojej pozície zasadí o to, aby sa na tento ekologický projekt našli finančné zdroje z eurofondov, čo by výrazne pomohlo pri jeho plánovanej realizácii. Rovnako tomu bolo aj dnes v košickej Historickej radnici počas stretnutia s vedením mesta a šéfmi samospráv obcí z okresu Košice-okolie.

„Pani prezidentka tento projekt veľmi dobre pozná, podporuje ho a lobuje za to, aby sme naň mohli získať európske peniaze vrátane štatútu významnej investície. Informovali sme ju, že platia všetky prezentované termíny. Všetci dúfame, že v roku 2026 budeme môcť začať využívať výhody nového horúcovodu a do Košíc sa dostane geotermálna energia. Tá bude mať priaznivý vplyv aj na kvalitu ovzdušia v meste, keďže sa tým výrazne obmedzí využívanie čierneho uhlia na výrobu tepla v Košiciach,“ skonštatoval primátor.

V pilotnej prevádzke by podiel energie z obnoviteľných zdrojov na vykurovanie a prípravu teplej úžitkovej vody do košických domácností, výrobných podnikov, škôl a ďalších inštitúcií dosahoval zhruba 20 percent. V ďalších rokoch po plnom nábehu tejto inovatívnej technológie by podiel „zelenej“ energie vrátane výroby tepla z biomasy a vďaka energetickému zhodnoteniu odpadov mohol stúpnuť až na 80 percent.

Ďalšie vzájomné stretnutie môže byť pri včelích úľoch na zelenej streche magistrátu

Okrem využitia geotermálneho tepla sa diskutovalo aj o príprave územia, na ktorom by v najbližších rokoch mal vyrásť nový závod automobilky Volvo. Hlava štátu vyzdvihla, že sa neďaleko Košíc budú vyrábať výlučne elektromobily, čo považuje za veľmi perspektívne a ekologicky zodpovedné. 

Primátor poďakoval prezidentke za dobrú propagáciu mesta Košice doma a v zahraničí. Pozval ju aj na 100. ročník Medzinárodného maratónu mieru, ktorý sa už tradične uskutoční v prvú októbrovú nedeľu. Informoval, že hlavu štátu mimoriadne zaujal aj projekt dažďovej záhrady a zelenej strechy na budove magistrátu mesta, kde by mali už onedlho pribudnúť aj včelie úle. Prezidentke sa táto myšlienka tak zapáčila, že si vie predstaviť, že ďalšie vzájomné stretnutie s primátorom a ďalšími členmi vedenia mesta by sa najbližšie mohlo uskutočniť v ekologickejšej budove magistrátu.

Hlava štátu pozorne sleduje zákony, ktoré negatívne dopadajú na samosprávy

„Pani prezidentka si vypočula aj krátku prezentáciu o Novom mestskom centre Hornád, ktoré má byť uhlíkovo neutrálne a pri jeho realizácii nám vyjadrila svoju plnú podporu. Hovorili sme aj o ťažkostiach, ktoré samosprávam spôsobili rôzne legislatívne zmeny v uplynulých mesiacoch. Informovali sme ju, že ich prijatím prišlo mesto Košice za uplynulé tri roky o takmer 200 miliónov eur. Dozvedeli sme sa, že pani prezidentka pozorne sleduje nielen aktuálne dianie v parlamente, ale vníma aj viaceré už predtým schválené zákony, ktoré neboli konzultované so samosprávami a spôsobujú im veľké problémy. Prisľúbila nám, že ak bude podpisovať zákony týkajúce sa samospráv, tak tie bude konzultovať s ich predstaviteľmi a ďalšími odborníkmi,“ uviedol Polaček.

Prezidentka dnes popoludní navštívila aj Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb a Detskú fakultnú nemocnicu. Zajtra v Košiciach privíta v rámci dvojdňovej oficiálnej návštevy Slovenska aj estónskeho prezidenta Alara Karisa. Po spoločných rokovaniach spolu v stredu navštívia Spišský hrad. Následne sa priamo z Košíc pripojí na Summit demokracie, ktorý organizuje ktorý organizuje prezident USA Joe Biden. Podľa informácií z prezidentskej kancelárie má v nasledujúcich dňoch ešte v pláne návštevu Bardejova, Prešova a Trebišova.

Zdroj: DT

Foto: Miro Vacula

Odporúčame

TOP články