V Košiciach odštartoval Art Film Fest

V Košiciach odštartoval Art Film Fest

V Košiciach v piatok 16. júna odštartoval 29. ročník najstaršieho a najväčšieho slovenského filmového festivalu Art Film Fest. Otvárací ceremoniál sa konal v košickej Kunsthalle.

Art film fest od roku 1995 každoročne udeľuje svetovým a domácim hereckým osobnostiam cenu Hercova misia za ich mimoriadny prínos pre domácu, ale aj medzinárodnú kinematografiu. Ocenenie je oslavou hereckého umenia, ktorá zdôrazňuje dôležitosť a význam tejto umeleckej profesie a prináša herečkám a hercom zaslúženú slávu a uznanie.

Ocenenie Hercova misia in memoriam pre Milana Lasicu prevzala jeho manželka Magda Vášáryová a ich vnučky Ester a Stella. Organizátori festivalu si pripomenuli aj ďalšieho velikána slovenskej kinematografie Juraja Jakubiska.

Ocenenou aj Zdena Studenková a Eva Holubová

Laureátkou ocenenia Hercova misia sa stala Zdena Studenková. Ocenenie jej počas ceremoniálu odovzdal herec Pavel Nový, ktorý si s ňou zahral v legendárnej komédií S tebou mě baví svět.

O deň neskôr si herečka ocenenie prevzala aj za účasti verejnosti. V sobotu podvečer jej ho pri Dolnej bráne odovzdal primátor mesta Košice Jaroslav Polaček. Herečke daroval aj obraz zo 16. storočia, ktorý je prvým topografickým záznamom mesta Košice.

Druhou laureátkou ocenenia Hercova misia bude najobsadzovanejšia česká herečka Eva Holubová. Verejnosť sa môže prísť pozrieť na odovzdávanie ocenenia k Dolnej bráne vo štvrtok 22. júna o 16.00 hod.

Art Film Fest potrvá do 23. júna a fanúšikovia filmu sa môžu tešiť na filmové hody. Počas ôsmich dní (16. – 23. júna) predvedú na siedmich rôznych premietacích miestach spolu 146 projekcií 119 filmov, z toho 82 dlhometrážnych a 37 krátkych. Čo vás ešte čaká si pozrite na webe AFF: https://artfilmfest.sk

Zdroj: mesto Košice

Foto: Miroslav Vacula

Odporúčame

TOP články