V Košiciach nechodia kvôli covidu do školy už len 4 percentá žiakov, na Slovensku je ich až 15 percent

Košické ZŠ hlásia najviac nakazených v tomto školskom roku

Epidemiologická situácia na košických základných školách je k dnešnému dňu najpriaznivejšia od konca zimných prázdnin, keď žiaci nastupovali do škôl po trojtýždňovom voľne. Počty žiakov v karanténe klesli oproti minulému týždňu na menej než tretinu. O 92 sa znížil aj počet tried, ktoré musia zostať na dištančnom vzdelávaní. 

Viceprimátorka Gurbáľová si pochvaľuje návrat detí do tried

„V súčasnosti máme v karanténe už len 615 detí, čo predstavuje štyri percentá zo všetkých žiakov. Keď tieto čísla porovnáme s koncom januára, keď kvôli ochoreniu Covid-19 nemohla až takmer tretina žiakov chodiť do školy, zaznamenali sme v našich školách výrazný nárast prezenčnej výučby. Na základe údajov od riaditeľov škôl vieme, že k dnešku je v Košiciach už len 42 tried na dištančnom vzdelávaní, pričom pred týždňom ich bolo až 134. Dúfam, že sa tento priaznivý trend nepreruší a čo najviac detí sa bude môcť tešiť na spoločné aktivity so svojimi pedagógmi a spolužiakmi priamo v triedach,“ skonštatovala námestníčka primátora mesta Košice Lucia Gurbáľová (KDH).

V metropole východu je takmer 4-násobne lepšia situácia ako je celoslovenský priemer, ktorý podľa údajov ministerstva školstva predstavuje k dnešnému dňu 15 percent žiakov na dištančnom vyučovaní. Zatiaľ čo počty pozitívnych detí v košických školách výrazne klesajú, u zamestnancov škôl to neplatí. Momentálne s následkami ochorenia prevažne v domácej liečbe bojuje 70 pedagógov a ďalších nepedagogických zamestnancov na 23 základných školách v meste.

Nový koronavírus dočasne vyradil z výchovno-vzdelávacieho procesu tucet učiteľov na ZŠ Kežmarská 28 ako aj 11 zamestnancov zo ZŠ Postupimská. Ďalší ôsmi pedagógovia vo svojich triedach chýbajú na ZŠ Staničná a siedmi aj na ZŠ Laca Novomeského. Momentálne nie je úplne zatvorená ani jedna z 34 základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta, od štvrtka 10. februára sa však dočasne pozastavuje prezenčná výučba na Základnej umeleckej škole Kováčska 43. 

Vladimír Fabian

Foto: Miroslav Vacula

Odporúčame

TOP články