V dokončenej Angels aréne sa začalo preberacie konanie

V dokončenej Angels aréne sa začalo preberacie konanie

Rekonštrukcia Angels Arény sa dostala do záverečnej fázy. Mesto Košice dnes spolu s vranovskou spoločnosťou Betpres začalo preberacie konanie podľa zmluvy o dielo, ktoré obe strany podpísali minulý rok pred začiatkom modernizácie tohto športového stánku.

Ak kolaudačné konanie prebehne bez problémov a nenastanú žiadne iné komplikácie, košické športové kluby budú môcť zrekonštruovanú halu využívať na svoje zápasy a tréningy už v priebehu tohto leta. Pôvodný termín dokončenia rekonštrukcie na základe zmluvy bol august 2023.

Výzvou je aj revitalizácia okolia haly

„Po spustení kolaudačného konania budeme musieť halu pripraviť na užívanie a popri tom získať povolenia napr. od Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ). Je pred nami ešte niekoľko týždňov príprav, aby sme mohli halu vybaviť všetkým potrebným a spustiť do užívania. Musíme schváliť aj Prevádzkový poriadok. Keďže sme halu mohli postaviť aj vďaka finančným zdrojom z Fondu na podporu športu, každý, kto bude chcieť v tejto hale športovať, bude musieť splniť  štátom stanovené podmienky. Následne bude pred nami ďalšia výzva, aby sme zrevitalizovali aj okolie okolo Športovej haly. Verím, že sa nám to podarí najneskôr budúci rok,“ uviedol dne košický primátor Jaroslav Polaček (nezávislý).    

Rekonštrukcia Angels arény sa začala vo februári 2022. Kvôli zachovaniu urbanistickej a architektonickej hodnoty budovy sa stavebné práce museli riadiť prísnymi požiadavkami Krajského pamiatkového úradu. Namiesto pôvodných tribún vzniklo nové hľadisko s kapacitou 846 miest na sedenie. Dokončili sa aj nové šatne pre športovcov, rozhodcov, trénerov, sprchy a sociálne zariadenia, položila sa aj nová palubovka.

Vznikli aj nové priestory pre zamestnancov haly a sociálne zariadenia pre divákov. Nad šatňami pribudla antidopingová miestnosť so sprchou a kancelária s kuchynkou. Vo vstupnej časti sa sprevádzkuje aj kaviareň s kapacitou pre 24 hostí aj s malou galériou. 

Pohľad na zrekonštruovanú Angels arénu. Stavebné práce museli riadiť prísnymi požiadavkami Krajského pamiatkového úradu.

Rekonštrukcia vyšla na 3,1 milióna eur

Vynovená Angels Aréna poskytne veľmi dobré podmienky nielen na tréningy a súťažné zápolenia v rôznych športoch, ale v pláne sú aj kultúrno-spoločenské akcie. Jej rekonštrukcia vyšla celkovo na 3,1 milióna eur, čo je o 15 percent menej, než sa pôvodne predpokladalo. Mesto Košice získalo na jej výstavbu dotáciu z Fondu na podporu športu v sume 1,25 milióna eur, zvyšné finančné zdroje išli z mestského rozpočtu.

„Tento stánok treba vnímať ako viacúčelovú multifunkčnú športovú halu, kde sa počas rekonštrukcie zvýšila aj kapacita jej zázemia a šatňové priestory. Na novej palubovke sú nakreslené čiary pre päť základných športov, čo nám vyplýva zo zmluvy s Fondom na podporu športu. Okrem basketbalu, na ktorý sme boli v tejto hale zvyknutí, by sa tu mal hrať volejbal, florbal, futsal či hádzaná. Halu budú využívať aj školy v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta a mládežnícke kluby,“ skonštatoval vedúci oddelenia športu a mládeže košického magistrátu Mário Švec.  

Na novej palubovke sú nakreslené čiary pre päť základných športov.

Reštart športovej infraštruktúry prináša výrazné investície

V rámci projektu Reštart športovej infraštruktúry v meste sa v metropole východu už uskutočnilo, resp. sa pripravuje viacero investícií. Ich cieľom je pozdvihnúť šport v mestu na vyššiu úroveň a pritiahnuť k pravidelnému pohybu najmä deti a mládež ako aj ďalších Košičanov bez rozdielu veku. 

Od minulého roka oficiálne funguje Multifunkčné ihrisko v Mestskom parku, ktoré cez zimu slúži najmä fanúšikom korčuľovania a amatérskym hokejistom. Od jari do jesene ho využívajú najmä streetbalisti, basketbalisti a vyznávači ďalších loptových hier. V septembri minulého roka bola dokončená výstavba Centra úpolových športov v bývalej Základnej škole (ZŠ) Poľná v Košickej Novej Vsi. To výrazne zlepšilo podmienky pre karatistov, džudistov, taekwondistov, kickboxerov, boxerov, zápasníkov alebo aj vyznávačov jogy, aerobicu alebo tanečníkov.

Nafukovacia hala pre atletiku na ZŠ Laca Novomeského (vľavo) a hádzanárska hala Slavomíra Šipoša.

V polovici januára bola v areáli (ZŠ) Laca Novomeského v Košiciach otvorená nafukovacia halu pre atletiku. Určená je najmä na tréningy atletiky, ale môžu si v nej zašportovať aj žiaci tamojšej ZŠ. Aj hádzanárska hala Slavomíra Šipoša vo VŠA je po nedávno skončenej čiastkovej rekonštrukcii opäť k dispozícii pre ligové zápasy v hádzanej, florbale či futsale alebo pre amatérskych športovcov.

V pláne sú aj ďalšie športoviská, pokračujú aj veľké projekty

Na ZŠ Park mládeže je už postavené nové ihrisko určené najmä pre hokejbal, basketbal a streetbal, ktoré by už onedlho malo začať s prevádzkou. Na jar by mala byť dokončená 60 metrov dlhá tartanová trojdráha s pieskovým doskočiskom a multifunkčné ihrisko s workoutovou zostavou na ZŠ Janigova 2. 

V súčasnosti sa finalizuje proces verejného obstarávania na výstavbu novej telocvične pri ZŠ s MŠ na Želiarskej ulici v mestskej časti Ťahanovce, kde po úspechu vo výzve Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR získalo mesto na jej výstavbu dotáciu 1,2 milióna eur. Nová športovisko s kapacitou pre 100 divákov poslúži na tréningy a zápasy košických volejbalových, basketbalových, hádzanárskych, futsalových, bedmintových a florbalových tímov najmä v mládežníckych kategóriách. 

Do konca roka by malo byť hotové Národné tréningové centrum na Popradskej ulici určené najmä pre tenis a badminton. Po prestrešení vodnopólového bazéna na „čéhačku“ je v pláne aj rekonštrukcia Mestskej krytej plavárne a jej premena na Národné olympijské centrum plaveckých športov Košice. Rovnako tak je plánovaná aj dostavba Košickej futbalovej arény, ktorá počíta so zvýšením jej kapacity zo súčasných 5836 na 12 625 divákov. 

Primátor: Šport v meste postupne vstáva z kolien

Poslanci mestského zastupiteľstva na svojom rokovaní uplynulý týždeň schválili aj predloženie žiadosti o poskytnutie dotácie z Fondu na podporu športu na Modernizáciu atletického oválu a vybudovanie ihriska pre malý futbal pri ZŠ Starozagorská. Celkové predpokladané výdavky by mali dosiahnuť sumu 750 000 eur, z ktorých by Fond na podporu športu mohol prefinancovať až 70 percent, zvyšok by tvorili vlastné zdroje mesta Košice. 

„Zdedili sme mesto, kde bol šport na kolenách. Našou prioritou ho bolo dostať na vyššiu úroveň. Úvodným krokom boli investície do športových stánkov, ktoré tu máme. Máme rozpracovaných viacero športovísk a pracujeme aj s novou víziou, ktoré je však ešte pred nami. Chceme urobiť všetko preto, aby sme športovým klubom, ale aj rekreačným športovcov v meste vytvorili kvalitné podmienky pre ich ďalší rozvoj,“ dodal košický primátor.

Zdroj: DT

Foto: Miro Vacula

Odporúčame

TOP články