Minulý rok v Košiciach vysadili stovky stromov, na jar pribudne ďalších 300

Minulý rok v Košiciach vysadili stovky stromov, na jar pribudne ďalších 300

Správa mestskej zelene v Košiciach (SMsZ) pokračuje v úsilí o zlepšenie kvality života obyvateľov výsadbou stromov a kríkov. Takmer na sto uliciach naprieč Košicami vysadila v minulom roku 573 stromov a 9 598 kríkov.

Pracovníci mestskej zelene vlani vysadili 512 listnatých drevín, ktoré doplnilo 61 ihličnanov. Najviac stromov pribudlo v mestskej časti (MČ) Sever, kde bolo vysadených 136 stromov, nasledovala mestská časť Západ so 122 vysadenými stromami. Na Sídlisku Ťahanovce sa obnovovali a prepájali živé ploty naprieč celým sídliskom. Vďaka tomu na sídlisku pribudlo 3 266 krov, čo je takmer tretina všetkých vysadených kríkov v meste.

Najviac vysádzaným druhom bola lipa, pribudlo ich v meste 82. Lipy v početnosti výsadby nasledovali rôzne kultivary obľúbených okrasných čerešní, známych ako sakury, ktorých sa vysadilo 53. Medzi najčastejšie vysádzané dreviny v meste tradične patria rôzne kultivary našich pôvodných druhov javorov a jaseňov, ktoré dopĺňajú solitérne dreviny pochádzajúce z iných kútov sveta, ako ľaliovník tulipánokvety (Lyriodendron tulipifera), korkovník amurský (Phellodendron amurense) a ginko dvojlaločné (Ginkgo biloba).

Začína jarná výsadba

S nástupom lepšieho počasia sa začína rozbiehať aj jarná výsadba. Na území mesta sa vysadí 338 stromov a 612 kríkov. Nové stromy pribudnú na vyše 50 lokalitách naprieč mestskými časťami v správe mestskej zelene.

Najviac stromov, celkovo až 68, pribudne počas jarnej výsadby v mestskej časti Západ. Medzi lokality s najvyššími počtami vysadených stromov sa zaradí Verejný cintorín, Fábryho ulica v mestskej časti Dargovských hrdinov, Hronská ulica na Západe, Jakobyho v Starom Meste a Watsonova v mestskej časti Sever.

Zdroj: SMSZ

Foto: SMSZ

Odporúčame

TOP články