Košická ZOO sa rozrastá, od začiatku roka sa narodilo takmer tridsať mláďat

Košická ZOO sa rozrastá, od začiatku roka sa narodilo takmer tridsať mláďat

S príchodom jarných dní pribúdajú v košickej Zoologickej záhrade v Kavečanoch mláďatá, Chovateľov od začiatku tohto roka potešilo takmer tridsať prírastkov.

Vo výbehoch lemujúcich dolnú časť zoo v smere k DinoParku pribudli tri roztomilé mláďatá veľkých kopytníkov. Všetky majú spoločnú črtu – ide o zdomácnené druhy. V skupine tiav dvojhrbých samica Šarlota porodila samčeka. Jeho otcom je sedemročný samec Smeagol, ktorý v roku 2022 odcestoval do inej zoo. Matka sa narodila v domovskej zoo a je to jej tretie mláďa. Ide tak už o skúsenú matku. Zaujímavosťou je, že všetci potomkovia boli samci.

Zoologická záhrada patrí medzi úspešných chovateľov tiav. Od začiatku chovu v roku 1988 sa tu narodilo 21 mláďat. Gravidita tiav trvá aj viac ako rok. Väčšina z nich posilnila chovy v iných zoo na Slovensku i v Čechách. Niektoré jedince obohatili chovy aj v Poľsku, dokonca jedna samica odcestovala do Národného zoologického parku de Santiago v Chile.

Rozrástla sa aj rodina byvolov

„Tretie mláďa priviedol na svet aj pár byvolov vodných, ktoré košická zoo chová od roku 2017. Samček má niekoľko týždňov a dokonalú opateru oboch rodičov. Zakladateľmi chovu sú samica Eva, ktorá pochádza zo ZOO Miskolc a samec Adam pricestoval zo Zooparku Chomutov. Ide o mohutné zvieratá, ktoré sú však známe svojou mierumilovnou a pokojnou povahou. Zaujímavosťou je a gurmáni to vedia, že pravá mozzarrela sa vyrába z byvolieho mlieka,“ povedal zoológ Patrik Pastorek.

Ďalšie mláďa potešilo aj pár zebu zakrpateného, ktorý je známy aj pod názvom zakrstlý. Ide taktiež o samca a je farebne úplnou kópiou svojho otca, ktorý je biely s čiernymi znakmi. Nateraz sa o mláďa stará iba matka, ktorá má tmavohnedé sfarbenie. Podobne ako u tiav, aj zebu má hrb, čo súvisí s pôvodom jeho výskytu v Indii a slúži ako zásobáreň vody v období jej nedostatku. V Indii je zebu posvätným zvieraťom.

Fotografie nových prírastkov nájdete na webe košickej ZOO.

Zdroj: Zoo Košice

Foto (ilustr.): Zoo Košice

Odporúčame

TOP články