Uctili si odkaz i hrdinov SNP

Uctili si odkaz i hrdinov SNP

Pri príležitosti 78. výročia Slovenského národného povstania sa v piatok 26. augusta popoludní uskutočnil v košickom Mestskom parku pietny akt kladenia vencov a kytíc k pamätníku mjr. Ľudovíta Kukorelliho.

Hrdinom SNP vzdali hold predstavitelia mesta Košice – primátor mesta Košice Jaro Polaček a viceprimátori Marcel Gibóda a Lucia Gurbáľová, zástupcovia Košického samosprávneho kraja, Okresného úradu Košice, Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Košice, starostovia košických mestských častí a iní.

Tí vyjadrili svoju najhlbšiu úctu a poďakovanie všetkým statočným ľuďom, ktorí pred viac ako trištvrte storočím podstúpili obrovské osobné riziko, aby sa v rozhodujúcej historickej chvíli postavili na správnu stranu dejín. 

Slovenského národné povstanie bolo aktom, ktorým sa Slováci postavili za mier a slobodu. Bolo neoddeliteľnou súčasťou európskeho protifašistického odporu a zúčastnili sa ho príslušníci 32 národov. Z dôvodu mohutnejúcej činnosti partizánov vtedajší prezident Jozef Tiso súhlasil s príchodom nemeckých okupačných vojsk na Slovensko. Stalo sa tak dopoludnia 29. augusta 1944. Veliteľ ilegálneho vojenského ústredia vydal rozkaz na branný odpor armády, začalo SNP. Východoslovenské divízie boli okamžitým zásahom nemeckého Wehrmachtu odzbrojené, Nemci obsadili hlavné mesto a veľké priestory na západnom i východnom Slovensku. Centrom SNP sa stala Banská Bystrica, nemecké vojská však v noci z 27. na 28. októbra 1944 porazili povstalcov. Tí prešli na partizánsky spôsob boja a pokračovali v ňom až do oslobodenia našej vlasti v roku 1945.

(LS)

Foto: Miro Vacula

Odporúčame

TOP články