Štátna vedecká knižnica v Košiciach chce obnoviť svoju sídelnú budovu

Štátna vedecká knižnica v Košiciach chce obnoviť svoju sídelnú budovu

Porota ocenila najmä riešenie vstupnej haly pod kupolou, otvorenie priestoru do zadnej záhrady a celkové dispozičné riešenie.

Štátna vedecká knižnica v Košiciach chce komplexne obnoviť svoju sídelnú budovu na Hlavnej ulici – Forgáčov palác, vyhlásila preto verejnú anonymnú architektonickú súťaž. Z návrhov piatich autorských kolektívov napokon uspela spoločnosť Geome3. Vyplýva to zo zápisnice zasadnutia poroty, ktorá je zverejnená vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie.

Podľa ŠVK je generálna rekonštrukcia 180 rokov starej budovy nevyhnutná. Za najdôležitejšiu považuje zmenu na modernú inštitúciu. „Aj keď ide o historickú budovu, chceme sa pokúsiť o jej prispôsobenie sa novým požiadavkám a službám, aby to nebola len knižnica o výpožičke a skladoch kníh, ale aj príjemné miesto na vzdelávanie, stretnutie a posedenie pri káve,“ uviedla.

Víťazný návrh podľa poroty predstavuje riešenie najviac zohľadňujúce účel, ktorým je knižnica. Kniha v návrhu zohráva hlavnú úlohu. Porota ocenila najmä riešenie vstupnej haly pod kupolou, otvorenie priestoru do zadnej záhrady a celkové dispozičné riešenie. Víťaz súťaže má následne vypracovať architektonickú štúdiu. Predpokladaná hodnota zákazky pri súťaži návrhov predstavuje sumu 517.200 eur s DPH.

Zdroj: TASR

Odporúčame

TOP články