Superpočítač v Košiciach pomôže ekonomike a konkurencieschopnosti východného Slovenska

Superpočítač v Košiciach pomôže ekonomike a konkurencieschopnosti východného Slovenska

Košické univerzity, ústavy Slovenskej akadémie vied, technologické firmy a samospráva sa spojili, aby do mesta pritiahli najvýkonnejší civilný počítač v Európe. Podpredsedníčke vlády SR a ministerke investícii, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronike Remišovej (Za ľudí) preto posielajú otvorený list, v ktorom deklarujú potrebu a zároveň aj pripravenosť umiestniť superpočítač práve v metropole východu.

Investícia za desiatky miliónov eur pritiahne ďalšie investície a nové pracovné miesta

Superpočítač z dielne americko-slovenskej spoločnosti Tachyum je prevratným technologickým riešením a investíciou za desiatky miliónov eur, ktorá dokáže vyhodnocovať a spracovať obrovské množstvo dát v oblastiach biomedicínskeho výskumu, výroby progresívnych materiálov alebo kvantových a informačných technológií. Zároveň môže slúžiť na dlhodobé analýzy a prognostiku v oblastiach klimatickej zmeny, globálneho zdravia či na vytváranie komplikovaných ekonomických modelov.

Využívali by ho nielen vedecké tímy košických univerzít a ústavy Slovenskej akadémie vied ale aj samospráva či viaceré IT spoločnosti v regióne, pričom vďaka modernej technológii by firmy dokázali pritiahnuť ďalšie investície a zamestnať viac ľudí. Superpočítač založený na unikátnej slovenskej technológii navyše predstavuje prelomové technologické riešenie. To môže priniesť revolučnú zmenu v inováciách a vytváraní nových priemyselných odvetví nielen na Východe Slovenska, ale aj s výrazným presahom a vplyvom na priemysel v celej krajine.

Pomôcť chce aj mesto Košice

„Inštalácia superpočítača, ktorý by v súčasnej dobe predstavoval svetovú technologickú špičku práve v Košiciach, je pre nás jedinečnou príležitosťou. Zo skúseností zo sveta vieme, že inštalácia podobnej technológie môže pritiahnuť nielen nové investície, ale dokáže zvýšiť atraktivitu a HDP regiónu o niekoľko percent. Sme pripravení vyvinúť všetky potrebné aktivity tak, aby sme dokázali pritiahnuť túto mimoriadne doležitú technológiu práve do Košíc,“ tvrdí primátor mesta Košice Jaroslav Polaček.

Juraj Girman z IT Valley: Superpočítač tak môže nakopnúť inovačný ekosystém

Podporu pre lokalizáciu superpočítača v metropole východu podporuje aj združenie IT Valley, v ktorom sa zoskupuje viac ako 55 technologických firiem z celého regiónu. Spoločne zamestnávajú približne 15 tisíc špecialistov. „Firmy, ktoré v regióne pôsobia, prechádzajú významnou transformáciou, kde sa koncerny rozhodujú o investíciách do zvyšovania pridanej hodnoty. Firmy, ktoré sú členmi IT Valley, patria v Európe k firmám s robustnými investíciami do výskumu a vývoja. Umiestneniu takýchto investícií pomáha kapacita a možnosti infraštruktúry. Superpočítač tak môže nakopnúť inovačný ekosystém, ktorý zas priláka zaujímavé investície aktuálnych aj nových spoločností, môže sa stať magnetom pre šikovných ľudí a dá regiónu možnosť posunúť sa v znalostnej ekonomike,” hovorí predseda správnej rady Košice IT Valley Juraj Girman.

Ministerke Remišovej poslali otvorený list

Predstavitelia Košického klastra nového priemyslu (CNIC), Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Technickej univerzity v Košiciach, Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach, Univerzitnej nemocnice L. Pasteura, spoločností Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia, GlobalLogic Slovakia, NESS KE, klastra Košice IT Valley, SOPK – Košickej regionálnej komory a mesta Košice sa podpísali pod otvorený list, ktorý dnes odoslali podpredsedníčke vlády SR a ministerke investícii, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronike Remišovej. Ministerku informujú o pripravenosti regiónu čeliť výzve a, ako sa v liste píše, deklarujú svoju plnú podporu pre lokalizáciu superpočítača založeného na jedinečnej technológii práve v Košiciach.

„V metropole východu sme našli minimálne 2 lokality vhodné na umiestnenie superpočítača. Jedna z nich je natoľko atraktívna, že je nielen dostatočne rozľahlá, ale zároveň sa nachádza priamo pri zdroji výroby elektrickej energie. Dramaticky to pritom znižuje potrebu investičných nákladov a umožňuje to recykláciu odpadového tepla, ktoré vzniká pri chode superpočítača,“ načrtol odvážne plány mesta a ďalších partnerov námestník primátora mesta Košice, Marcel Gibóda.

Do Košíc by mohli prísť viaceré zaujímavé IT projekty

Ministerstvo má už pritom na túto rozsiahlu technologickú akvizíciu vyčlenený balík vo výške 70 miliónov eur. Prevádzka superpočítača predpokladá výrazne zvýšenie výkonnosti a efektivity ekonomiky regiónu, no zároveň nevylučuje jeho využívanie na celom Slovensku.

„Kapacita superpočítača sa dá využiť napríklad pri komplexných simuláciách pri výskume a vývoji liekov, pri prediktívnych simuláciách vlastností materiálov, pri zmene molekulových zložení, či pri modelovaní veľkých energetických sietí takmer v reálnom čase. Možností použitia je veľa, a to najmä v systémoch pracujúcich s umelou inteligenciou a strojovým učením. Táto výhoda môže prilákať do Košíc a regiónu ďalšie zaujímavé IT projekty založené na moderných technológiách a zároveň zatraktívniť tento trh pre talentovaných ľudí,“ povedal AVP Division Head spoločnosti GlobalLogic Štefan Lacko.

Výkonná výpočtová technológia sa v súčasnosti stala neodmysliteľným predpokladom pre rozvoj nielen tradičných ale aj nových priemyselných odvetví. Partneri podpísaní pod otvoreným listom budú ešte počas tohto mesiaca diskutovať o ďalších možnostiach na pracovnom stretnutí.

(JP)

Foto (ilustr.): tachyum.com

Odporúčame

TOP články