Štátni a mestskí policajti sa spoločne zamerajú najmä na chodcov

Štátni a mestskí policajti sa spoločne zamerajú najmä na chodcov

Štátni a mestskí policajti v Košiciach budú spolupracovať pri dohľade nad bezpečnosťou chodcov, a to najmä v okolí takzvaných inteligentných priechodov pre chodcov. Dôvodom je zvýšený počet dopravných nehôd s ich účasťou. Informovala o tom hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru (KR PZ) v Košiciach Lenka Ivanová.


      Policajti sa zamerajú na dodržiavanie povinností vodiča vo vzťahu k chodcom, ale aj na disciplinovanosť, ohľaduplnosť a vzájomný rešpekt vodičov a chodcov. Dohľad nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky budú vykonávať v dňoch a v časoch, kedy dochádza najčastejšie k dopravným nehodám s následkami na živote a zdraví, teda najmä v skorších ranných hodinách, za súmraku, a tiež v nočných hodinách cez víkendy.
      Lokality pre umiestnenie inteligentných priechodov, ktoré sa rozsvietia po vstupe chodca, vyberalo mesto v spolupráci s mestskými časťami a krajským dopravným inšpektorátom. „Napriek tomu, že nové, inteligentné priechody sú dokončené, sekundárnym cieľom je aj prevencia a osveta, preto sme sa s vedením mestskej a štátnej polície dohodli na spoločnej akcii, pri ktorej budeme monitorovať práve dodržiavanie predpisov na týchto kritických miestach,“ povedal primátor mesta Košice Jaroslav Polaček po spoločnom stretnutí s riaditeľom KR PZ v Košiciach Radoslavom Fedorom.
      KR PZ víta krok správcu komunikácie k zvýšeniu bezpečnosti na cestách. „Vďaka spolupráci s mestom Košice je možné zvýšiť bezpečnosť chodcov – najzraniteľnejších účastníkov cestnej premávky. Pevne verím, že vzájomnou spoluprácou oboch zložiek bude pohyb po cestách bezpečnejší,“ povedal Fedor.
      Na cestách Košického kraja od začiatku roka vyhasol život jedného chodca, štyria sa zranili ťažko a traja utrpeli ľahké zranenia. Dopravnú nehodu pod vplyvom alkoholu zavinili dvaja chodci. Počas uplynulého týždňa došlo na cestách v tomto kraji k štyrom dopravným nehodám s účasťou chodca, z toho tri boli v Košiciach a jedna v Spišskonovoveskom okrese.

Zdroj: TASR

Foto: Polícia SR – Košický kraj

Odporúčame

TOP články