Mesačník VSKRATKE sa umiestnil na čele rebríčka Transparency International Slovensko

Mesačník VSKRATKE sa umiestnil na čele rebríčka Transparency International Slovensko

Mestské noviny KOŠICE VSKRATKE sa v rebríčku Hlásne trúby, ktorý každoročne zostavuje Transparency International Slovensko (TIS) umiestnili na prvom mieste. Rebríček hodnotí noviny samospráv z hľadiska užitočnosti, objektívnosti a verejnoprávneho charakteru radničných.

Mesačník KOŠICE VSKRATKE ako prvý dokázal preniknúť do hornej štvrtiny škály hodnotenia a získal 77 %. Primátor sa podľa hodnotenia TIS v novinách nevyskytuje často, rozoberajú sa v nich miestami aj pálčivé témy s pluralitnými názormi, priestor dostáva i kritika. Na podobnej úrovni sú periodiká vydávané Banskou Bystricou a Prešovom (obe Benefit nad 70 %).  Najškodlivejšie noviny vydávajú Tvrdošín, Humenné a Rimavská Sobota (Benefit zhodne po 32 %). Primátormi sú najviac zneužívané na osobnú prezentáciu, pri posledných dvoch samosprávach aj na pravidelné napádanie oponentov.

„Výsledok hodnotenia radničných novín renomovaným Transparency International nás s kolegami nesmierne potešil. Zároveň potvrdil správnosť orientácie a obsahovej náplne nášho periodika, ktorého cieľom je vyvážene, objektívne a nestranne informovať Košičanov o aktivitách a projektoch samosprávy mesta a mestských častí, o zásadných rozhodnutiach samosprávnych orgánov, zároveň prinášať atraktívne čítanie – zaujímavosti zo súčasnosti i histórie mesta, profily významných košických osobností a príbehy výnimočných Košičanov, kultúrno-spoločenský servis a ďalšie pre občanov praktické informácie. Prvenstvo v rámci 84 hodnotených radničných periodík na Slovensku je o to cennejšie, že mesto ho začalo vydávať len pred rokom na „zelenej lúke“. Je však aj záväzkom – nič nie je také dokonalé, aby nemohlo byť lepšie,“ reagoval na zverejnené výsledky zodpovedný redaktor mesačníka KOŠICE VSKRATKE Mikuláš Jesenský.

Redakčnú radu mesačníka tvoria hovorca mesta Vladimír Fabián, bibliografka Eleonóra Blašková, Viera Horniaková, poslanci mestského zastupiteľstva Lucia Iľaščíková, Michal Djordjevič, Róbert Schwarcz, Marcel Vrchota.

Mesačník KOŠICE VSKRATKE začal vychádzať pred rokom. Viacerí poslanci mestského zastupiteľstva ho vtedy kritizovali, radnici vyčítali, že o vzniku mestských novín neboli vopred informovaní, a že pôjde len o PR kampaň primátora.

Na úspech novín reagoval aj primátor Košíc, Jaroslav Polaček: „Pred rokom sme dali záväzok, že budeme vydávať transparentné noviny pre Košičanov, poslancom, ktorí nám neverili, sme povedali, že vizitku nám bude vystavovať Transparency International Slovensko. Tento úspech je vizitkou celého tímu, ktorý noviny tvorí a každému patrí obrovská vďaka.

(CŠ)

Odporúčame

TOP články