Slovensko sa v Košiciach rozlúčilo s kardinálom Tomkom

Slovensko sa v Košiciach rozlúčilo s kardinálom Tomkom

Dňa 8. augusta 2022 Slovensko prišlo o výnimočného človeka, významnú duchovnú osobnosť, ktorá s odriekaním a pokorou celý život slúžila cirkvi. V utorok 16. augusta sa tisícky veriacich v Dóme sv. Alžbety naposledy rozlúčili s kardinálom Jozefom Tomkom.

Význam a úlohu, ktorú zohral zosnulý slovenský kardinál Jozef Tomko v katolíckej cirkvi, vyzdvihol počas pohrebnej svätej omše kardinál a emeritný pražský arcibiskup Dominik Duka. „Lúčime sa s kardinálom rímskej cirkvi, ktorý počas svojho života zohrával nielen slovenskú úlohu. To je istým spôsobom dôvod, prečo chcem aj ja na tomto mieste s vami poďakovať,“ uviedol Duka v košickom Dóme sv. Alžbety. Tomko bol podľa neho oporou katolíckej cirkvi v bývalom Československu, o čom svedčia aj materiály Štátnej bezpečnosti a československých spravodajských služieb. „Ich záznamy slúžia ku cti mužovi, ktorý nezradil a nepoškvrnil svoju hruď, ako hovorí básnik,“ povedal český kardinál.

Kardinál Jozef Tomko zastával úrad ľudovo nazývaný ‚červený pápež‘. Áno, on mal hlavné slovo pri výbere a menovaní biskupov, pri zriaďovaní nových diecéz a pri určovaní základných podmienok a vzťahov medzi Svätou stolicou a miestnymi cirkvami v Afrike, Ázii a iných regiónoch. Bola to veľká príprava na rozvoj cirkvi v tých oblastiach, ktoré dnes plne reprezentujú našu cirkev,“ povedal Duka po slovensky. Český kardinál spomenul pri hodnotení Tomkových aktivít aj založenie Ústavu sv. Cyrila a Metoda v Ríme, ktorý znamenal pre slovenský katolicizmus veľkú podporu aj v príprave a formácii kňazského dorastu. „Lúčime sa s veľkým synom Slovenska, východniarom, Udavčanom, ktorý až do konca svojho života hutoril. Tak sa predsa s vami lúčil pri vašej poslednej púti do Ríma,“ skonštatoval hlavný celebrant omše.

„So zármutkom som prijal správu o smrti kardinála Jozefa Tomka. Zasiahla ma o to viac, že som sa počas aprílovej audiencii u Sv. Otca vo Vatikáne mohol s týmto vzácnym človekom spoznať. Zároveň je pre Košice veľkou poctou, že práve naše mesto sa stalo miestom jeho posledného odpočinku,“ povedal primátor mesta Košice Jaroslav Polaček. 

Kardinál Jozef Tomko bude navždy nielen pre cirkevné spoločenstvo, ale i slovenský národ príkladom viery, skromnosti a ľudskosti.

Zdroj: TASR

Foto: Miro Vacula

Odporúčame

TOP články