S kardinálom Tomkom sa v Košiciach prišli rozlúčiť tisíce ľudí

S kardinálom Tomkom sa v Košiciach prišli rozlúčiť tisíce ľudí

Tisíce ľudí prišli do košickej Katedrály sv. Alžbety, kde verejne vystavili pozostatky zosnulého slovenského kardinála Jozefa Tomka. Priniesli ich do Košíc v sobotu popoludní, následne rozlúčka pokračovala aj v nedeľu a pondelok.

Pozostatky kardinála Tomka privítali v sobotu košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober, primátor mesta Košice Jaroslav Polaček a viceprimátorka Košíc Lucia Gurbáľová, ďalší kňazi a mnoho veriacich. Rakvu preniesla do kaplnky sv. Michala Mestská polícia Košice. Nasledovala tzv. vigília pri zosnulom, žalmy, bohoslužba slova a litánie za zosnulého. Veriaci následne pristupovali k pozostatkom, aby sa im poklonili a modlili sa pre nich.

„Davy ľudí prichádzajú od rána do košickej Katedrály sv. Alžbety vzdať úctu zosnulému kardinálovi. Zástupy čakajúcich sú okolo celej katedrály smerom na Hlavnú ulicu pred Arcibiskupsky úrad v Košiciach,“ uvádza Konferencia biskupov Slovenska na sociálnej sieti. Pozostatky boli v dóme vystavené k verejnej úcte aj dnes, v pondelok do 12.00 h. Popoludní ich preniesli do Kaplnky sv. Michala.

V utorok (16. 8.) bude možné do katedrály vstúpiť a uctiť si ostatky kardinála od 7.00 do 9.00 h. Omša s pohrebnými obradmi sa v Katedrále sv. Alžbety v Košiciach uskutoční o 11.00 h. Hlavným celebrantom bude emeritný pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka. Zároveň na námestíčku pred Urbanovou vežou bude pre verejnosť pripravená veľkoplošná obrazovka a priamy prenos z obradu.

Tomko bol najstarším členom kolégia kardinálov. Zomrel vo veku 98 rokov v pondelok 8. augusta vo svojom byte v Ríme.

TASR, CŠ

Foto: Miro Vacula

Odporúčame

TOP články