Premenujú Námestie osloboditeľov?

Premenujú Námestie osloboditeľov?

Hlavné námestie v Košiciach prešlo v priebehu novodobých dejín mesta mnohými zmenami. Menili sa jeho funkcie i názvy. Na svete je nová iniciatíva na zmenu názvu. Za necelý mesiac podpísalo petíciu za premenovanie Námestia osloboditeľov na Legionárske námestie viac ako 1 700 ľudí. Cieľom autorov petície je získať 2 000 podpisov.

Osloboditelia

Námestie, ktoré v rokoch 1919 až 1938 a znovu po 2. svetovej vojne od roku 1945 nieslo názov podľa česko-slovenských legionárov, premenovali na Námestie osloboditeľov v roku 1949. Podnetom bola výstavba Pamätníka sovietskym vojakom.

„Rozumiem historickým súvislostiam. Oslobodenie bolo pre celé ľudstvo veľkým historickým víťazstvom spojencov nad fašizmom. Vo východnej Európe, vrátane Československa, však neznamenalo príchod slobody ani demokracie. Naopak, bol to sovietsky komunizmus, ktorý nastúpil na miesto porazeného fašizmu. Ak vás niekto oslobodí, stanete sa slobodným. To sa však po vojne 1945 nestalo. Preto má zmena názvu námestia opodstatnenie,“ uviedol člen petičného výboru, publicista Miroslav Pollák.

Okupácia

Ako príklad uvádza obdobie od jesene roka 1944 do leta 1945, kedy z východného Slovenska násilne odvliekli do sovietskych pracovných táborov v systéme GULAG najmenej 10 000 občanov ČSR.

Snaha o premenovanie námestia sa prejavila už po okupácii Košíc sovietskou armádou. „Dňa 21. augusta 1968 bolo námestie centrom odboja Košičanov. Okupácia znamenala na tomto námestí mŕtvych a zranených a po tvrdej normalizácii vyše dvadsať rokov života v okupovanej krajine za železnou oponou,“ konštatoval M. Pollák.

Legionári

Podľa jeho vyjadrenia premenovanie námestia je len logickým návratom k jeho historickému názvu. „Uctili by sme si tak pamiatku členov légií, ktoré boli sformované a vytvorené generálom Milanom Rastislavom Štefánikom v Rusku, Francúzsku a Taliansku, a ktoré sa nezanedbateľnou mierou pričinili o vznik demokratickej Československej republiky v roku 1918. Boli to práve hrdinskí legionári, ktorí
v roku 1919 porazili maďarskú boľševickú armádu Bélu Kuna a 8. júla 1919 slávnostne vpochodovali do Košíc podvedením francúzskeho generála Henocqua. Košice sa vďaka tomu definitívne dočkali slobody a stali sa súčasťou Československa,“
dodáva M. Pollák

Včera bolo neskoro

Podľa platnej legislatívy návrh na zmenu názvu ulice či námestia musia prerokovať poslanci príslušnej mestskej časti. Miestne zastupiteľstvo Starého Mesta by sa malo návrhom na premenovanie Námestia osloboditeľov zaoberať v priebehu tohto mesiaca. Návrh podložený petíciou chce poslancom predložiť predseda poslaneckého klubu V Starom Meste po novom Pavol Priester:

„Myslím si, že už včera bolo neskoro. V celom poslaneckom klube cítime potrebu zmeniť názov Námestia osloboditeľov. Uvedomujeme si, čo spôsobilo ´oslobodenie´ sovietskou armádou v roku 1945 a invázia v roku 1968. Chceme vyvolať verejnú i odbornú diskusiu,“ uviedol P. Priester.

„V plnej miere súhlasím s autormi petície, dokonca si myslím, že sme k premenovaniu námestia mali pristúpiť skôr – hneď po rozpútaní nezmyselnej vojny na Ukrajine zo strany Ruska. Podporujem poslanecký klub, ktorý návrh na zmenu názvu pripravuje, a verím, že miestne zastupiteľstvo ho bez problémov schváli. Nevidím vhodnejší postup v zmysle platných legislatívnych noriem,“ reagoval na naše otázky starosta Starého Mesta Igor Petrovčik.

Rozhodnú poslanci

Podnetom na premenovanie námestia sa už zaoberala aj Názvoslovná komisia mesta Košice, ktorá je poradným orgánom primátora. Jej členmi sú, okrem iných, zástupcovia Krajského pamiatkového úradu v Košiciach, Archívu mesta Košice, Útvaru hlavného architekta a Dopravného podniku mesta Košice. Predsedníčkou komisie je námestníčka primátora Lucia Gurbáľová.

„Zhodli sme sa v názore, že ide o významný zásah do organizmu mesta, ktorý ovplyvní život a bude mať aj finančný dopad na obyvateľov a firmy, ktoré na námestí sídlia. Aj keď rozhodnutie je v prvom rade v rukách poslancov Starého Mesta, na ktoré si počkáme, nechceme polarizovať obyvateľov mesta. Preto navrhujeme zorganizovať odborný seminár, na ktorom by sa k návrhu vyjadrili historici, sociológovia, politológovia či jazykovedci. Myslíme si, že by bolo vhodné ponúknuť občanom viacero alternatív na verejnú diskusiu.“

O prípadnej zmene názvu Námestia osloboditeľov na Legionárske námestie musia v konečnom dôsledku rozhodnúť poslanci mestského zastupiteľstva schválením všeobecne záväzného nariadenia.

Vývoj názvu lokality

Ó – piac (v maďarčine Starý trh) – názov prvýkrát uvedený na mape z roku 1869

Erzsébet tér (Alžbetino námestie) – pomenované podľa cisárovnej Alžbety
Bavorskej, zvanej Sissi) – od roku 1870

Legionárske námestie – od 4. októbra 1919

Horthy Miklós tér (Námestie Miklóša Horthyho – pomenované podľa regenta
Maďarska, ktorý 11. novembra1938 vstúpil na bielom koni na čele maďarských
vojsk do Košíc) – od 10. novembra1938

Erzsébet tér (Alžbetino námestie) – od roku 1944

Legionárske námestie – od roku 1945

Námestie osloboditeľov – od roku 1949

Zdroj: Mikuláš Jesenský

Foto: Východoslovenské múzeum

Odporúčame

TOP články