Noc výskumníkov mieri do Košíc

Noc výskumníkov mieri do Košíc

Tento rok nás čaká už 17. ročník podujatia. Na Slovensku sa koná každoročne už od roku 2007 v posledný septembrový piatok. V tento deň podujatie súbežne prebieha až v 25 krajinách, pričom každoročne sa ho zúčastňuje viac ako 1,5 milióna návštevníkov a viac ako 25 tisíc výskumníkov.

Európska noc výskumníkov 2023 bude primárne zameraná na dve témy:​

VODA – šetrenie, ochrana, čistenie, predchádzanie míňaniu zdrojov, a pod. ​​

UMELÁ INTELIGENCIA a jej úloha pri napredovaní ľudstva a riešení problémov, ​ktorým musí svet čoraz viac čeliť, so zreteľom aj na možné riziká.

Festival Európska noc výskumníkov sa v Košiciach uskutoční v piatok 29. septembra. Záujemcova budú môcť preskúmať fascinujúci svet molekúl, uvidia ukážky programovania robotického ramena, navštívia prenosné planetárium ASTRO SHOW. Budú môcť absolvovať interaktívne psychologické kvízy, alebo spoznať dôležitosť a možnosti úpravy vody. Mikroroboti v akcii umožnia uchopiť a preniesť bunku na želané miesto. Hojne zastúpené budú exponáty živých zvierat – plazov, jašterov a rýb. Vedci zo Žilinskej univerzity predstavia súčasný rozmach dronov a ich využitie v praxi. Výskumníci z UPJŠ vás vezmú na cestu do vnútra atómu, predstavia vám častice, ako sú kvarky, elektróny, tajomné neutrína. Vo vedeckom stánku „magnetická kvapalina“ návštevníci spoznajú princípy magnetických javov pomocou hier, experimentov, či exponátov. Zároveň vás čaká množstvo fyzikálnych a chemických experimentov. Súčasťou podujatia budú aj zaujímavé technologické exponáty.

Informácie o podujatí nájdete aj tu: https://fb.me/e/gjYjOvFns

Odporúčame

TOP články