Divadlo Thália v Košiciach otvára novú sezónu, pripomenie si ňou aj I. Madácha

Divadlo Thália v Košiciach otvára novú sezónu, pripomenie si ňou aj I. Madácha

Košické maďarské Divadlo Thália Szinház začína svoju 54. divadelnú sezónu. Jej hlavnou myšlienkou je citát „Existujem, mám z toho závraty!“ od maďarského spisovateľa Imre Madácha, ktorého si v sezóne pripomenie aj premiérou predstavenia. Ako na pondelkovej tlačovej konferencii pre TASR povedal riaditeľ divadla József Czajlik, pôjde o dynamickú sezónu s klasickými témami.
        „Veľká časť titulov je z maďarskej literatúry, ale pôjde o známe tituly, ktoré v istom zmysle odzrkadľujú obraz doby buď komediálne, rozprávkovo, spevom alebo vážnejšie,“ povedal.
         Divadlo Thália prinesie vo štvrtok (28. 9.) premiéru hudobnej rozprávky Vetvička z pera dvojice István Csukás – Benedek Darvas v réžii Oszkára Illésa. Skúšky hry sa začali ešte v sezóne 2019/2020 s hercom Árpádom Pólosom ako režisérom, ktorý však v roku 2020 zomrel.
        V závere novembra uvedie inscenáciu Povala, napoly rozprávka – napoly muzikál, od autorskej trojice Gábor Presser – Péter Horváth – Dusán Sztevanovit.
        Divadlo sa už minulý týždeň predstavilo s premiérou frašky Milána Füsta s názvom Teta Máli v Maďarsku. Ide o inscenáciu v koprodukcii s Komorným Divadlom Bartók v Dunaújvárosi. V Košiciach ju uvedú v januári.
        Ďalšiu premiéru pripravuje na marec 2024. Madáchovu dramatickú báseň Tragédia človeka, ktorá bude v Košiciach uvedená po prvý raz, považuje za jeden z najväčších a najodvážnejších počinov Thálie za posledné obdobie. Inscenáciou si pripomenie tohtoročné 200. výročie jeho narodenia a 140. výročie premiéry uvedenej hry, ako aj budúcoročné 160. výročie úmrtia Madácha. Podľa divadla pôjde o inscenáciu so silnou javiskovou víziou, presnou analýzou a jasným myslením, v ktorej sa vynoria otázky o ľudskej existencii. „Uvedenie poézie ľudskosti Imre Madácha je vždy akousi deklaráciou viery, vyjadrením názoru generácie, tvorivého tímu o svojom období, duchu doby a najdôležitejších problémoch, ktoré sa ho dotýkajú,“ dodáva.
        Ďalším abonentným predstavením pre dospelých bude inscenácia v podaní Viktórie Rákovej a Róberta Lucskayho v lyrickom ľúbostnom príbehu Leonida Zorina s názvom Varšavská melódia. Túto premiéru si publikum môže vychutnať v máji 2024.

Zdroj:TASR

Odporúčame

TOP články