Nemocnica Košice-Šaca opäť najlepšou

V nemocnici v Šaci takmer všetci pacienti s COVID-19 nie sú zaočkovaní

 Najlepšími nemocnicami tohto roka sa rovnako ako vlani stali v kategórii štátnych univerzitných a fakultných nemocníc Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici a v kategórii všeobecných nemocníc Nemocnica Agel Košice-Šaca. Vyplýva to zo siedmeho ročníka hodnotenia zdravotníckych zariadení Nemocnica roka, o ktorom vo štvrtok informoval Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO).


      Banskobystrická nemocnica obhájila titul vo svojej kategórii po štvrtý raz. „Znamená to pre nás veľmi veľa a v týchto dňoch asi ešte viac,“ uviedla riaditeľka Miriam Lapuníková.
      V hodnotení vybraných ukazovateľov kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti, skúseností, náročnosti diagnóz, spokojnosti pacientov, hospodárenia a transparentnosti obhájila druhé miesto Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok – Fakultná nemocnica a tretie Univerzitná nemocnica Martin.
      V kategórii všeobecných nemocníc po prvej Nemocnici Agel Košice-Šaca obsadila druhú pozíciu Ľubovnianska nemocnica. Nováčikom medzi tromi najúspešnejšími všeobecnými nemocnicami je Nemocnica Agel Komárno. Na treťom mieste vystriedala spišskonovoveskú nemocnicu zo siete nemocníc Svet zdravia.
      Najväčšia slovenská nemocnica – Univerzitná nemocnica Bratislava (UNB) je v rebríčku aj po roku na štvrtom mieste. UNB zostáva špičkou v kvalite poskytovanej zdravotnej starostlivosti a v skúsenosti a erudícii lekárov pri vybraných operačných výkonoch.
      „Zvyšovanie transparentnosti zverejňovaním relevantných informácií o kvalite a efektívnosti poskytovanej zdravotnej starostlivosti je podľa nás jedným z kľúčových predpokladov na to, aby bola verejnosť lepšie informovaná, aby sa vedela kvalifikovanejšie rozhodovať a vytvárať účinnejší tlak na zlepšovanie verejných služieb, čo potom motivuje zdravotnícke zariadenia sa neustále zlepšovať,“ povedal šéf INEKO Dušan Zachar.
      Podľa jeho slov je cieľom to, aby pacienti dostávali najlepšiu starostlivosť za najlepšiu cenu v súlade s myšlienkou a konceptom hodnoty za peniaze.
      INEKO preberá dáta od zdravotných poisťovní, zdravotníckych zariadení, Ministerstva zdravotníctva SR, vyšších územných celkov, Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, Národného centra zdravotníckych informácií či napríklad od Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR a ďalších inštitúcií.
      Hodnotené nemocnice museli prejsť kvalifikačnými kritériami komplexnosti, ako poskytovanie zdravotnej starostlivosti v základných odbornostiach a dostatočnej veľkosti vzorky pri sledovaných ukazovateľoch. Nemocnice boli na účely hodnotenia rozdelené do dvoch kategórií, pričom každá bola hodnotená samostatne. Posudzované bolo obdobie uplynulých štyroch rokov. Index transparentnosti zostavila Transparency International Slovensko v spolupráci s INEKO.
      Bližšie informácie o hodnotení nemocníc sú dostupné na webe kdesaliecit.sk, kde analytici uvádzajú okrem tohtoročných výsledkov ratingu napríklad aj hodnotenia z minulých rokov.

Zdroj: TASR

Foto: www.nemocnicakosicesaca.agel.sk

Odporúčame

TOP články