Národné olympijské centrum plaveckých športov dostalo zelenú

Národné olympijské centrum plaveckých športov dostalo zelenú

Mestská krytá plaváreň (MKP) v Košiciach začne písať svoju novú éru. Zámer mesta prestavať ju na Národné olympijské centrum plaveckých športov Košice odobrili na svojom rokovaní poslanci mestského zastupiteľstva.

Rekonštrukcia by mala stáť 14,5 milióna eur bez DPH. Zhruba polovicu z tejto sumy plánuje mesto získať z Fondu na podporu športu a iných externých zdrojov. Zvyšné financovanie chce radnica zabezpečiť bankovým úverom, ktorý si vezme mestská spoločnosť Tepelné hospodárstvo (TEHO) ako správca plavárne.

Sľúbená podpora

A práve financie sa stali predmetom diskusie. Poslanca Erika Blanára zaujímalo, čo sa stane, ak plánovaná finančná podpora z externých zdrojov nepríde.

„Mesto ešte v októbri 2021 podpísalo so Slovenskou plaveckou federáciou Memorandum o spolupráci. Obe strany v ňom deklarovali záujem zabezpečiť výstavbu centra plaveckých športov, ktoré bude spĺňať kritéria Medzinárodnej plaveckej federácie FINA. Existuje tiež zoznam národných športových stánkov, ktoré je pripravená podporiť aj vláda, a medzi nimi figuruje aj naše olympijské centrum,“ ubezpečil poslancov košický primátor Jaroslav Polaček.

Ako ďalej uviedla mestská poslankyňa a starostka mestskej časti Nad jazerom Lenka Kovačevičová stav krytej plavárne je žalostný.

„Som veľmi rada, že mesto zobralo plaváreň pod svoj patronát a aj napriek veľkému investičnému dlhu hľadá možnosti, ako z nej urobiť krásny športový stánok, na ktorý budú Košičania hrdí. Samozrejme niečo to bude stáť, ale verím, že mesto zo svojej pozície urobí všetko preto, aby externé zdroje pre financovanie prestavby vybavilo,“ povedala Kovačevičová.

S prestavbou sa má začať v októbri

V súčasnej fáze príprav na modernizáciu plavárne je vyhlásené verejné obstarávanie na zhotoviteľa stavby a je už vydané stavebné povolenie. S prestavbou by sa malo začať na jeseň tohto roka. Počíta sa s rekonštrukciou a zväčšením celého objektu, výmenou strechy, novou technológiou na úpravu vody, novými nerezovými bazénmi, vynovením a reorganizáciou šatní podľa požiadaviek Medzinárodnej plaveckej federácie (FINA), prestavbou reštauračnej časti.

Projekt zahŕňa aj vybudovanie nového 50 metrov plaveckého bazéna s olympijskými parametrami pre 10 dráh. Zároveň na šírku vznikne 20 dráh s dĺžkou 25 metrov. 

Modernizáciou plavárne získa metropola východu olympijské centrum s cieľom organizovať domáce a medzinárodné súťaže vo vodnom póle či v plávaní. Zároveň sa zlepšia možnosti na tréningovú činnosť klubov plaveckých športov a rovnako aj možnosti pre rekreačné plávanie.

Informácie o projekte či príbeh plavárne môžete sledovať na webovej stránke Národného olympijského centra plaveckých športov: https://www.nockosice.sk

Jana Hrabčáková

Odporúčame

TOP články