Nadácia U.S.Steel darovala Gréckokatolíckej eparchiálnej charite 100-tisíc eur

Nadácia U.S.Steel darovala Gréckokatolíckej eparchiálnej charite 100-tisíc eur


Zamestnanci U. S. Steel Košice a dcérskych spoločností prispeli do zbierky, ktorá trvala v apríli a máji 31 559,80 eur, Nadácia túto sumu strojnásobila a dorovnala na 100 000 eur. Prezident U. S. Steel Košice Jim Bruno odovzdal symbolický šek na sumu 100 000 eur riaditeľke Gréckokatolíckej eparchiálnej charity Anne Ivankovej.

„Chcela by som sa poďakovať Nadácii a spoločnosti U. S. Steel Košice za výbornú spoluprácu od prvých dní, od pomoci pre call centrá, až po pomoc s ubytovaním utečencov v Doškoľovacom stredisku v Medzeve, kde je veľmi dôstojné prostredie a podmienky pre život aj vďaka ľuďom, ktorí tam pracujú. Samozrejme, veľmi pekne ďakujem aj zamestnancom, ktorí nám pomáhajú a prispeli do tejto zbierky a Nadácii U. S. Steel Košice za túto naozaj veľkorysú sumu,“ povedala Anna Ivanková.
Gréckokatolícka eparchiálna charity Košice si v tomto roku pripomína už 20 rokov činnosti. Pôsobí v celom Košickom kraji a jej náplň práce je rôznorodá. Pre humanitárnu krízu, ktorú vyvolala vojna na Ukrajine a od jej vypuknutia pomáhala charita nielen na hraničných prechodoch, ale aj v Michalovciach a v Košiciach.
Otec Tomáš Miňo upresnil: „Z globálneho pohľadu je naša eparchia veľmi malá, ale za tých prvých 7 týždňov sa do nášho systému, ktorý sme si vytvorili, prihlásilo cez 1 000 dobrovoľníkov. Výhodou je, že tesne za hranicami, v Užhorode, sa nachádza Gréckokatolícky seminár a humanitárna pomoc, ktorá odchádzala od nás, mierila do toho seminára, ktorý zabezpečil jej odoslanie ďalej, na konkrétne miesta v celej Ukrajine. Takže táto pomoc je veľmi adresná a dostane sa na tie miesta a k tým ľuďom, ktorí sú na pomoc odkázaní.“
V prvé dni pomohla eparchia desaťtisícom ľudí, ktorí prechádzali hranice.
„Teraz je našim cieľom pomôcť minimálne 350 rodinám v Košickom kraji s integráciou. Integračná práca je zameraná na tých, ktorí majú status odídenca a chcú tu začať žiť a pracovať. Naši pracovníci sú pripravení pomôcť im s bývaním, poskytnúť sociálne, právne, kariérne a pracovné poradenstvo, pomoc psychológa, aby sa uplatnili na trhu práce, naučili sa jazyk. Nechceme však, aby títo ľudia boli závislí na nás, ale aby sa s našou pomocou stali nezávislými,“ povedala Anna Ivanková.
Jim Bruno sa hosťom poďakoval za veľmi dobrú a veľmi dôležitú prácu, ktorú robia pre ukrajinských utečencov: „Som rád, že budete môcť v tejto svojej práci pokračovať aj vďaka našej pomoci a pomoci našich zamestnancov.“

Foto: Ján Kisucký

Odporúčame

TOP články