Na očnom oddelení UNLP pribudol operačný mikroskop za 300.000 eur

Na očnom oddelení UNLP pribudol operačný mikroskop za 300.000 eur

16. augusta 2023

Na očnom oddelení Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura (UNLP) Košice v areáli na Rastislavovej pribudol mobilný operačný mikroskop s kompletným vybavením na operatívu patológie oblasti oka v hodnote 300.000 eur. Ako TASR informovala vedúca komunikačného odboru nemocnice Ladislava Šustová, ide o jednu z najmodernejších pomôcok oftalmologickej praxe na oddelení.
        Prístroj získali hlavne vďaka eurofondom. UNLP sa na jeho zakúpení podieľala sumou 74.000 eur. Podľa jej slov patrí k najvyššej generácii očných mikroskopov. „Má precízny navigačný systém, po celý čas sleduje pohyby oka pacienta. Ak sa aj pacient pohne, prístroj to presne zameriava a drží pozíciu oka,“ spresnila s tým, že vďaka tomu sa operatér orientuje v oku s úplnou presnosťou.
        Okrem toho mikroskop prenáša obraz s kvalitným rozlíšením jednak na veľkú obrazovku, ako aj operatérovi do okulárov. „Dokážeme ním realizovať všetky typy operácií oka, jeho predného aj zadného segmentu, teda vonkajších i vnútorných častí oka. Často sú to náročné operácie sklovca, sietnice či diery v makule, ako aj akútne a poúrazové stavy,“ dodala primárka očného oddelenia Barbora Horváthová.
        Očný mikroskop podľa UNLP nie je náročný na prípravu operácie a nevyžaduje si takmer žiadne nastavenia, čo v prípade starších mikroskopov predstavovalo isté zdržanie. Za jedno dopoludnie ním dokážu operovať viac ako desať pacientov.

Zdroj: Tasr

Odporúčame

TOP články