Na obnove kina Družba sa budú podieľať aj študenti TUKE

Na obnove kina Družba sa budú podieľať aj študenti TUKE

Občianske združenie (OZ) CHi3 a Technická univerzita v Košiciach spájajú sily pre obnovu legendárneho Kina Družba, ktoré im prenajalo mesto Košice. Podpísali Memorandum o spolupráci, ktorého cieľom je umožniť študentom Stavebnej fakulty počas štúdia participovať na reálnych projektoch, ktoré súvisia s obnovou kina.

Študenti v rámci predmetu obnova budov budú môcť spolupracovať na 3D skenovaní budovy. Vďaka nemu vznikne model budovy, ktorý výrazne pomôže pri projektovej dokumentácii. Unikátny 3D model momentálneho stavu kina by mal byť hotový do piatich týždňov. 3D zameranie je moderná a sofistkovaná metóda, ktorá umožňuje dokonale zmapovať aktuálny stav budovy kina Družba. Ak sa do toho pustia odborne zdatní ľudia, výsledok je fascinujúci. 3D technológia nasníma laserom každú nerovnosť a každý bod v priestore. Vzniknú tzv. “mračná” tisícov bodov, ktoré je následne potrebné analyzovať, triediť a spájať.

„Som rád, že vďaka tímu pedagógov a študentov zo Stavebnej fakulty TU v Košiciach, takýto tím v Košiciach máme. Od našich prvých plánov ako pristúpiť k obnove budovy Kina Družba sme sa s riaditeľom OZ Chi3 Milanom Antolom zhodli na tom, že možnosť pracovať na obnovení družby ponúkneme aj našim univerzitám. Študovať a zároveň participovať na živých projektoch je bonusom pre každého študenta. Som šťastný, že sme vďaka vedeniu TU a Stavebnej fakulty našli tieto silné prieniky. Rekonštrukcia Družby sa tak vďaka tomu a zároveň veľmi dobrej spolupráci s mestom Košice môže opäť posunúť o krok ďalej,“ teší sa jeden z autorov iniciatívy obnovenia Kina Družba a spevák kapely No Name Igor Timko. Kino Družba by sa malo zrekonštruovať najneskôr do januára 2029. Novým nájomcom kina je od februára tohto roka Občianske združenie (OZ) Chi3, ktoré s mestom Košice podpísalo nájomnú zmluvu až do roku 2047. CHi3 chce ikonickú budovu premeniť na multikultúrne centrum, ktoré by slúžilo nielen na filmovú produkciu, ale aj na koncerty, výstavy či tvorivé dielne. Vzniknúť by tam mali aj priestory na občerstvenie návštevníkov. Predpokladaná investícia by mala dosiahnuť zhruba 4,5 milióna eur. OZ Chi3 by chcelo ešte tento rok sprístupniť niektoré priestory, aby Družba mohla Košičanom poskytovať priestor pre menšie projekty alebo komunitné využitie.

(LS)

Odporúčame

TOP články