Na Galaktickej pribudla nová škôlka pre 120 detí

Na Galaktickej pribudla nová škôlka pre 120 detí

Mesto Košice investovalo v uplynulých troch rokoch do modernizácie školských budov vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti 18,3 milióna eur, čo je najviac v doterajšej histórii samosprávy. Rekordné investície za takmer 2,8 milióna išli v uplynulom roku aj do materských škôl (MŠ) v meste.

Vyše štvrtina tejto sumy vo výške 748 729 eur sa použila na rozšírenie kapacity MŠ Galaktická 11 v mestskej časti nad Jazerom. V nevyužitých priestoroch budovy po bývalej ZŠ Galaktická 9 vzniklo nové elokované pracovisko MŠ Galaktická 11 s kapacitou 120 detí. Okrem celkovej rekonštrukcie sa zmodernizovala aj kuchyňa a vymenili sa svietidlá vo vstupných priestoroch objektu. V pláne je aj vybudovanie exteriérového detského ihriska či ďalšie stavebné úpravy vrátane vynovenia fasády.

MŠ Galaktická 11 môže zdvojnásobiť počet žiakov

Vedenie MŠ dnes slávnostne otvorilo prvú zo šiestich plánovaných tried, ktorú bude zatiaľ navštevovať 17 detí. Riaditeľka MŠ Beáta Gelvanicsová neskrývala svoje nadšenie, že im pribudli nové priestory, ktoré patria k najkrajším v meste. Ich doterajšia kapacita bola 123 detí, ktorá sa vďaka novej investícii zdvojnásobí.

„Bola to veľmi potrebná investícia, lebo sme evidovali veľký záujem rodičov o prijatie ich detí. Okrem toho neustále pribúdajú nové domy v neďalekej Krásnej a aj tu na Jazere sa majú odovzdávať nové byty. Počítame s tým, že detí budeme mať dosť. Prvú triedu už máme veľmi rýchlo zaplnenú, keďže sme oslovili rodičov tých detí, ktoré sme v minulosti museli odmietnuť z kapacitných dôvodov. Mali sme aj dostatok žiadostí od pedagógov, ktorí sa nám hlásili na voľné miesto a bolo tak z čoho vyberať. Máme tu veľmi dobrý kolektív, tešíme sa aj na ďalšie deti a učiteľky, ktoré k nám nastúpia od septembra,“ skonštatovala. 

Primátor: Je to už piata škôlka, v ktorej sme zvýšili kapacity

Primátor mesta Jaroslav Polaček (nezávislý) vyzdvihol špičkové podmienky a vybavenie, ktoré čaká na malých škôlkarov a ich pedagógov v zrekonštruovanej budove. Pripomenul, že mesto koncom minulého roka dokončilo aj veľkú rekonštrukciu ihrísk v ôsmych škôlkach za takmer 146 000 eur, pričom u ďalších desiatich MŠ sa tak stane v priebehu roka 2022. 

„Našim cieľom je neustály rozvoj a zveľaďovanie mesta. Darí sa nám to aj v oblasti vzdelávania, kde je to za posledné tri roky je to už piata materská škola, v rámci ktorej sme zvýšili kapacity. Som rád, že až 120 deťom poskytneme možnosť kvalitne sa vzdelávať a tráviť svoj čas v takýchto krásnych priestoroch. Odmenou pre každého z nás bude isto ich dobrá nálada a chuť stretávať sa s novými kamarátmi, ktorých tu nájdu.“ 

Ako doplnila vedúca oddelenia školstva magistrátu mesta Košice Beáta Lopušniaková, nové priestory Elokovaného pracoviska Galaktická 9, Košice ako súčasť MŠ Galaktická 11 budú môcť využívať nielen malí Jazerčania, ale už teraz evidujú veľký záujem aj od rodičov z iných mestských častí alebo okolitých obcí. V pláne sú aj ďalšie investície do skvalitnenia areálu materskej školy ako je napríklad vybudovanie dopravného ihriska. Voľné priestory, ktoré sa v nej ešte nachádzajú, bude chcieť mesto využiť na vytvorenie centra podpory pre učiteľov MŠ, ZŠ ako aj na miestnosti pre špeciálne pedagóga, psychológa alebo logopéda.

Vladimír Fabián

Foto: Miro Vacula

Odporúčame

TOP články