Na detskej železničke inštalovali zvonicu s patrónkou železničiarov

Na detskej železničke inštalovali zvonicu s patrónkou železničiarov

Na Košickej detskej historickej železnici v stanici Alpinka v nedeľu slávnostne inštalovali novú železničnú zvonicu. Jej súčasťou je 15-kilogramový zvon a viac ako metrová plastika sv. Kataríny Alexandrijskej, patrónky železničiarov, z topoľového dreva.

        Podľa riaditeľa Detskej železnice Košice Ľubomíra Lehotského ide o prvú zvonicu svojho druhu na Slovensku. „Identifikuje sa so železničným prostredím, prírodou a hlási sa ku kresťanským koreňom i tradícii ručného zvonenia a funkcie zvonárov na Slovensku, ktoré bolo v roku 2011 prehlásené za nehmotné kultúrne dedičstvo Slovenska,“ priblížil.
        Súčasťou slávnosti bolo aj ekumenické požehnanie zvonice kňazmi rímskokatolíckej, gréckokatolíckej a evanjelickej cirkvi. Podujatie sa konalo v rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva.
        Zvonica stojí na železných koľajniciach, ktoré sú krížom uložené cez trať. Na nich sú uchytené štyri päťmetrové drevené stĺpy z viac ako storočnej jedle, ktorá vyrástla v košických mestských lesoch.
        Občianske združenie informovalo, že zvon sv. Kataríny Alexandrijskej s dolným priemerom 30 centimetrov na jar tohto roku odlial zvonolejár Jakub Vorobeľ v obci Chotča spolu s ďalším zvonom pre pápeža Františka. Sochu patrónky zhotovil rezbár Vladimír Tinák. Nad drevenou plastikou je strecha so solárnym panelom, ktorý napája energiou nočné osvetlenie.
        K výstavbe zvonice, odliatí zvonu i vyrezaní plastiky prispeli viacerí podporovatelia. Zvoniť sa bude napríklad pri príchode prvého a pred odchodom posledného vlaku, pri výročiach a slávnostiach železničky, na sviatok sv. Kataríny Alexandrijskej či pri narodeninách mladých železničiarov alebo členov obsluhy železničky.

Odporúčame

TOP články