Na Aničke začala rekonštrukcia cyklochodníka

Na Aničke začala rekonštrukcia cyklochodníka


V rekreačnej lokalite Anička sa tento týždeň začalo s výstavbou nového spoločného chodníka pre chodcov a cyklistov, od rázcestia pri bistre pri Detskom areáli k tenisovým kurtom po obslužnú komunikáciu pri Čermeľskom potoku.

Tento 420-metrov dlhý úsek aj v súčasnosti slúži pre nemotorovú rekreačnú dopravu cyklistov a chodcov. Vzhľadom na jeho aktuálny nevyhovujúci technický stav sa po rekonštrukcii skvalitní povrch, keď tam pribudne nový asfaltový koberec.

Stavebné práce za 90 033 eur s lehotou dokončenia v závere januára 2024 sú financované z mestského rozpočtu. Má ich na starosti bratislavská spoločnosť Strabag, ktorá vo verejnom obstarávaní uspela s najnižšou cenou.

Vznikne aj parkovisko pre 14 dvojkolesových tátošov

Súčasťou projektu je aj vybudovanie samostatnej parkovacej plochy pre cyklistov priamo pri minerálnom prameni Gajdovka. Na spevnenej ploche z betónovej dlažby budú osadené cyklistické stojany pre odparkovanie 14 bicyklov. Hlavným cieľom je umožniť návštevníkom tejto obľúbenej rekreačnej lokality, aby mohli svoje bicykle umiestniť na novovybudovanú parkovaciu plochu mimo hlavný dopravný koridor. 

V budúcnosti sa plánuje aj rekonštrukcia nadväzujúceho úseku od bistra Anička k prameňu Gajdovka. Vznikne tým ucelený spoločný chodník pre cyklistov a peších od mosta cez Hornád pri Ťahanovciach až po tenisové kurty na Aničke v dĺžke 1,5 kilometra.

Na Sídlisku KVP a Západe sú pred kolaudáciou dva nové cyklochodníky

Mesto Košice v tomto roku odovzdalo do užívania fanúšikom cyklodopravy viacero nových, resp. zrekonštruovaných úsekov. Začiatkom mája bola uvedená do prevádzky cesta medzi Perešom a Lorinčíkom, na ktorej sa vybudoval spoločný chodník pre peších a cyklistov. V júni bola dokončená rekonštrukcia spoločného chodníka pre peších a cyklistov na Južnej Triede v dĺžke 3,8 kilometra.

V súčasnosti sa pripravujú podklady ku kolaudácii čerstvo vybudovaného cyklochodníka na Triede KVP medzi križovatkami s Moskovskou triedou a Kremnickou ulicou. V rovnakom „predkolaudačnom“ štádiu je aj II. etapa výstavby cyklochodníka spájajúceho mestské časti Západ a sídlisko KVP v úseku od na Popradskej ulici neďaleko bývalého zberného dvora spoločnosti Kosit. Okrem toho pokračuje aj výstavba cykloochodníka pozdĺž Slaneckej cesty na sídlisku Nad jazerom a spoločného chodníka pre chodcov a cyklistov od Tesca smerom na sídlisko Dargovských hrdinov.

Cyklisti v meste môžu v súčasnosti využívať vyše 37 km cyklotrás a združených chodníkov pre cyklistov a chodcov. Ďalšie plánované cyklotrasy sú v rôznom stupni projekčnej prípravy pred ich plánovanou výstavbou. Košičania a návštevníci mesta môžu jazdiť aj na vyše 160 kilometrov trás v Mestských lesoch a po 25 kilometroch cyklo a flowtrailow, ktoré vybudovalo združenie KE-CY v spolupráci a s finančnou pomocou mesta Košice. 

Zdroj: mesto Košice

Foto: Miroslav Vacula

Odporúčame

TOP články